ترفندهایی برای مراقبت از میکروفون های کاندنسر

میکروفون کاندنسر جزء جدایی ناپذیر استودیوی صدا است. در این مقاله می خواهیم چند ترفند کوتاه برای نگهداری بهتر از این تجهیزات را بیان کنیم.

۱- همیشه از یک پاپ فیلتر مناسب برای ضبط وکال استفاده کنید. این کار از ورود آب دهان خواننده به دیافراگم میکروفن جلوگیری کرده و اجازه نمی دهد ذرات بزاق دهان به قسمت داخلی میکروفون منتقل شود.
۲- وقتی از میکروفن استفاده نمی کنید، آن را در یک کیسۀ پلاستیکی قرار دهید. گذاشتن یک کیسۀ پلاستیکی روی میکروفون از ورود ذرات گرد و خاک به آن جلوگیری می کند.
۳- میکروفن را ۶ اینچ از خواننده فاصله دهید تا احیاناً ضربه نبیند.
۴- هیچگاه قبل از اتصال میکروفون های تیوب، منبع تامین برق را روشن نکنید.
۵- با میکروفن کاندنسر خود همانند یک محصول ظریف برخورد کنید. درست است که این میکروفون ها مقاوم طراحی شده اند و می توانند مدت طولانی برای شما کار کنند ولی با نگهداری درست و استفادۀ صحیح قطعاً بیشتر عمر می کنند.
۶- از گیرۀ اصلی میکروفن استفاده کنید یا شوک مانت را در مکان مناسب قرار دهید. بارها اتفاق افتاده که میکروفون گران قیمت کاندنسر در اثر بی احتیاطیِ نصب کلیپ یا شوک مانت به زمین افتاده و آسیب دیده است.
۷- در هنگام خرید پایه میکروفن، وزن میکروفون را در نظر داشته باشید. میکروفن های سنگین هنگام قرار گرفتن روی پایۀ سبک ممکن است با کوچکترین ضربه ای سرنگون شوند. پس در خرید پایه میکروفن کمی دست و دل بازتر عمل کنید.
۸- مطمئن شوید که میکروفون و پایه را در وضعیت متعادلی تنظیم کرده باشید تا در صورت رها شدن کلاج، میکروفن روی سر خواننده یا تجهیزات نیفتد.
۹- برای میکروفون های گران قیمت خرید یک استند سنگین و مناسب همانند خرید بیمه است. هیچ وقت با خرید یک استند نامناسب، میکروفن را در معرض ریسک قرار ندهید.

منبع Sweetwater
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.