تفاوت ویبراتو و ترمولو چیست؟

دو واژه ی ویبراتو و ترمولو معمولا با هم اشتباه گرفته می شوند و به شکل نادرستی به جای یکدیگر به کار می روند، البته نه تنها به وسیله ی موزیسین ها، بلکه کمپانی های سازنده ی لوازم موسیقی هم گاها این اشتباه را مرتکب می شوند. مثلا ممکن است ترمولو آرم روی گیتار شما در حقیقت یک ویبراتو آرم باشد و اسم آن به اشتباه نوشته شده باشد. هر دوی این افکت ها حس ریتم و حرکت را در صدا ایجاد می کنند اما شیوه ای که آن را به وجود می آورند کاملا متفاوت است.

ویبراتو یک افکت modulation است که زیر و بمی صدا را تغییر می دهد. این افکت باعث می شود که زیر و بمی صدا به طور تناوبی بالا یا پایین برود و به این شکل یک حس ریتم و حرکت به صدا می دهد و این تغییر زیر و بمی باعث می شود نت ها قوی تر و حجیم تر صدا بدهند.

در طرف دیگر، ترمولو هم یک افکت modulation است. با این حال در ترمولو حس ریتم و حرکت به وسیله ی تغییر در ولوم سیگنال ایجاد می شود. ترمولو مخصوصا برای ایجاد لرزش در صدا و دادن افکت هایی از این دست مناسب است.

افکت های ترمولو در بسیاری از امپ ها وجود دارند، مانند امپ های Marshall ،Fender و Vox. این افکت ها همچنین در استامپ باکس ها و دستگاه های افکت هم مشاهده می شوند. افکت های واقعی ویبراتو در بعضی استامپ باکس ها و دستگاه های افکت دیده می شوند و خیلی از آن ها را در آمپلی فایرها نخواهید دید.

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.