مارک هاول: پنج نکته مهمی که از آهنگسازی آموخته ام

مارک هاول (Marc Houle) آهنگساز و live act مشهور کانادایی، سازندۀ موسیقی الکترونیک است که با انتشار اولین آلبومش تحت عنوان Bay of Figs به شهرت رسید. بیشتر کارهای او در سبک تکنو، مینیمال و موج نو است. ۵ دیدگاه او را دربارۀ آهنگسازی بخوانید:

۱- دنبال نقاط قوت باشد

حتی در آهنگهای بی ارزش دنبال قسمت های خوب باشید. گاهی یک وکال خوب، ارنجمنت یا صدای خاص ممکن است به آن آهنگ ارزش بدهد.

۲- کم هم زیاد است

استفاده نکردن از برخی از فرکانسها و چیزهای غیر ضروری در میکس بهتر از آن است که بعداً خودتان را درگیر ولوم صدا کنید. معمولاً هیچ نیازی به فرکانس باس در اسنیر (Snare) ندارید. بنابراین سعی کنید با خارج کردن چیزهای اضافه میکس را زیباتر کنید. بله شاید هیجانش کم شود ولی قطعاً صدای بهتری به گوش شنونده خواهید رساند.

۳- همه چیزی را ضبط کنید

حتی اگر چیزی که ضبط می کنید آزمایش است آن را در یک فایل wav ذخیره کنید. بعدها، این تکه ها به عنوان ایده های خوبی در دسترس شما خواهد بود.

۴- بهبود صدا زمان می برد

شما قبل از بهبود صدا ابتدا باید کلی آهنگ بسازید. به نظر من، ساخت ۱۰۰ آهنگ سریع چیزهای بیشتری به آدم یاد می دهد تا اینکه بخواهید یک ماه کامل فقط روی یک آهنگ وقت بگذارید. با هر آهنگی که می سازید، بخش های جدیدی از صدا را کشف خواهید کرد.

۵- گوش افراد با هم فرق می کند

در هنگام خرید اسپیکر، آهنگی را که با جزئیاتش آشنا هستید با برندهای مختلف گوش دهید و وقتی بهترین گزینه را یافتید همان را بخرید. در هنگام خرید به حرف بقیه گوش نکنید چون فقط شما می دانید که چه اسپیکر مانیتورینگی مناسبّ گوش و صدای شماست. البته شاید صدا را در منزل طوری دیگری بشنوید. به هر حال برخی فروشگاه ها محصول را اگر باب میلتان نبود پس می گیرند. کمی برای خرید خوب زمان بگذارید چون همه چیزِ میکس و مسترینگ به یک اسپیکر مانیتورینگ خوب وابسته است.

منبع musicradar
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.