شیوۀ درستِ نشستن جلوی پیانو

قبل از شروع نوازندگی با پیانو ابتدا باید شیوۀ درست نشستن را یاد بگیرید. اجرای درست تکنیک ها و دسترسی مناسب به همۀ کلیدها ارتباط زیادی به شیوۀ نشستن شما جلوی پیانو دارد. اگر ارتفاعتان از سطح پیانو اندکی بالاتر یا پایین تر باشد، دسترسی خوبی به کلاویه ها نخواهید داشت و قطعاً اذیت می شوید. از یک صندلی پیانو با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید یا با چند بالش کوچک به ارتفاع مناسب برسید. البته برای افرادی که نوازندگی را به صورت حرفه ای دنبال می کنند و چندین ساعت در روز تمرین دارند خرید یک صندلی مناسب ضروری است.

موضوع بعدی حفظ انعطاف و درجۀ آزادی هنگام نشستن است. پیانیست ها فقط با دست کار نمی کنند، آن ها معمولاً از حرکت میان تنه و پاهای خود نیز کمک می گیرند. بنابراین موقعیت مناسب روی صندلی تنها به راحتی و ارتفاع آن وابسته نیست بلکه اندکی انعطاف هم ضروری است. در این مطلب قصد داریم شما را با شیوۀ درست نشستن جلوی پیانو آشنا کنیم؛ موضوع مهمی که خیلی ها حتی آنهایی که چند سال در این حرفه مشغول کار هستند رعایت نمی کنند. با رعایت تکنیک های این درس، آماده یادگیری مقدمات پیانو خواهید بود.

مراحل نشستن

۱- تنظیم درست ارتفاع:

هنگام نشستن جلوی پیانو باید بازو و آرنج را در وضعیت استراحت و رها از شانه قرار دهید. ساعدتان باید موازی با زمین و زاویۀ ۹۰ درجه با آن داشته باشد. ارتفاع صندلی را برای رسیدن به چنین وضعیتی تنظیم کنید.

۲- کمی جلوتر بنشینید:

هنگام نشستن روی صندلی کمی جلوتر بنشینید تا هر وقت لازم شد بدون تکان دادن دست ها بتوانید بدنتان را عقب و جلو کنید.

۳- حفظ زاویۀ دست ها:

دست ها هنگام قرار گرفتن روی پیانو باید کمی با کلیدها زاویه داشته باشند. در واقع بدون اینکه برای هر کلاویه لازم باشد مچ دست را حرکت دهید باید با نوک انگشتان به کلید مورد نظر ضربه بزنید. موقعیتتان روی صندلی را طوری تنظیم کنید که به وضعیت فوق برسید.

۴- قرار دادن دست ها

با انجام درست مراحل قبل در وضعیت درستی جلوی پیانو نشسته اید. شاید در ابتدا که به این نوع نشستن عادت ندارید کمی برایتان سخت باشد ولی به مرور به آن عادت می کنید. اکنون با قرار دادن دو انگشتِ شست روی نتی مشابه (مثلاً Middle C) آماده نواختن آهنگ هستید.

وضعیت بدن هنگام نشستن

بازو ها

بازوها باید در وضعیتی قرار داشته باشند که با ساعد زاویۀ ۹۰ درجه بسازند. با این حال بازوها نباید به شانه متکی باشند بلکه باید در وضعیت استراحت و آزادانه قرار بگیرند. ساعد نیز باید موازی با زمین باشد طوری که با کف زمین زاویۀ ۹۰ درجه بسازد.

مچ

افراد تازه کار معمولاً مچ دست خود را در وضعیتی قرار می دهند که راحت باشند، حالا مهم نیست به پایین یا بالا خم باشد. این درست نیست. مچ دست در طی نواختن پیانو باید هم راستا با دست شما قرار بگیرد.

دست ها

وضعیت دست ها همانطور که بالاتر اشاره کردیم باید با کلیدهای پیانو زاویه داشته باشند تا در زمان مناسب به هر کلاویه دسترسی پیدا کنید.

جایگاه

روی صندلی کمی جلوتر بنشینید تا به راحتی بتوانید بدن خود را حرکت دهید. البته نه آنقدر جلو که از روی صندلی بیفتید! در حدی که به آسانی بدن خود را حرکت دهید.

انواع صندلی

صندلی

از ثبات صندلی اطمینان حاصل کنید. اگر کوچک بود با گذاشتن بالش به ارتفاع مناسب برسانید. کمی جلوتر بنشینید تا بدن شما آزادانه عقب و جلو حرکت کند. ضمناً اگر پایتان به زمین نمی رسد، جعبه یا بالشی زیر پا قرار دهید تا پاهایتان آویزان نباشد.

چهارپایه

خوبی چهارپایه یا نیمکت نداشتن تکیه گاه است. این موضوع شما را به درست نشستن عادت می دهد؛ کمی هم ماهیچه های شکم قوی تر می شود.

صندلی قابل تنظیم

این مورد عالی است. برای تنظیم ارتفاع دیگر نیازی به بالش ندارید و با یک پیچ به سرعت می توانید ارتفاع را تنظیم کنید. هنگام نشستن روی صندلی حفظ انعطاف پذیری بدن را فراموش نکنید.

منبع musicradar
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. محمد می گوید

    عالی بود. واقعا برای من کارآمد بود