اشتراک گذاری فایل های صوتی در قرن بیست ویکم

در دهه ی گذشته، نحوه ای که مهندسان صدا میکس های خود را با مشتری های خود به اشتراک می گذارند به شکل چشمگیری تغییر کرده است. شاید تا همین چند سال پیش اگر یک مهندس میکس می خواست نظر صاحب اثر را راجع به میکسی که انجام داده بداند، لازم بود تا آرتیست به استودیو بیاید و موزیک را گوش دهد و یا این که مهندس میکس نسخه ی مورد نظرش را روی یک سی دی رایت کند تا آرتیست بتواند در سیستم شخصی خودش به آن گوش دهد.

حالا تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده که دیگر نیازی نیست آرتیست ها برای شنیدن میکس به استودیو بروند و حتی لازم نیست با مهندس میکس در یک شهر باشند. تنها چند دقیقه زمان لازم است تا آرتیست بتواند موزیک میکس شده را دانلود کند و با هر فرمتی که بخواهد به آن گوش دهد.

در متن زیر به انواع راه هایی که می توانید پروژه هایتان را با آرتیست موردنظرتان به اشتراک بگذارید اشاره خواهیم کرد.

یکی از روش هایی که بسیاری از افراد از آن استفاده کرده اند، ارسال ایمیل است. محدودیت های این روش بستگی به حجم سایز مجاز در سرویس ایمیل شخص فرستنده یا دریافت کننده دارد. در حال حاضر بیشتر سرویس های ایمیل مطرح (یعنی Gmail, Yahoo, AOL) بیشترین مقدار مجاز فایل را ۲۵ مگابایت تعیین کرده اند. با توجه به این محدودیت شما نمی توانید یک میکس با کیفیت بالا را با ایمیل ارسال کنید. تنها راه این است که میکس را به فایل mp3 تبدیل کنید. با کیفیت ۳۲۰kbps تقریبا می توانید یک قطعه ی ده دقیقه ای را ایمیل کنید. شخص دریافت کننده فایل را دانلود می کند و به راحتی آن را اجرا خواهد کرد.

سرویس های ابری زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها برای ارسال میکس ها استفاده کنید. بعضی از معروفترین آن ها عبارتند از Google Drive, Dropbox, Wetransfer و Hightail. تمام این سرویس ها نسخه های رایگان هم دارند که در آن ها محدودیت حجمی برای کاربر در نظر گرفته می شود.

Google Drive

یک سرویس رایگان است. اولین مزیت آن این است که تنها شخص ارسال کننده نیاز به داشتن اکانت دارد. Google Drive به شما اجازه می دهد هر فرمتی که می خواهید (یعنی Wav, Aiff, Mp3) را آپلود کنید. Google Drive همچنین قابلیت نصب بر روی تمام گوشی های هوشمند را دارد. اگر شخص دریافت کننده هم اپلیکیشن Google Drive را روی گوشی خود داشته باشد، می تواند فایل دریافتی را مستقیما از طریق اپلیکیشن پلی کند. حتی قابلیت پخش مستقیم فایل های با کیفیت ۲۴bit هم مهیاست. این قابلیت در گوشی های اندرویدی به خوبی کار می کند. اگر شما از آیفون استفاده می کنید می توانید اپلیکیشن غیر رسمی GDrive را از iTunes app store دانلود کنید.

Dropbox

نسخه ی رایگان این سرویس ۲ گیگابایت فضا و ۲ گیگابایت حجم برای آپلود را در اختیار کاربر قرار می دهد. شما با دعوت کردن دوستانتان به این سرویس (از طریق فیسبوک یا توییتر) می توانید حجم رایگان بیشتری دریافت کنید. نحوه ای که Dropbox سینک می شود سنگین و زمان بر است. همچنین پروسه ی به اشتراک گذاری فایل ها در این سرویس کمی پیچیده است.

Wetransfer

یکی دیگر از سرویس های اشتراک گذاری فایل محبوب است. برخلاف دیگر سرویس ها که فضای ذخیره سازی در اختیار کاربر می گذارند، Wetransfer به شما اجازه می دهد از طریق وبسایت این سرویس، فایل ها را آپلود کنید؛ سپس به دریافت کننده یک ایمیل فرستاده می شود که حاوی لینک دانلود فایلی ست که شما آپلود کرده اید. کار کردن با این سرویس بسیار ساده است. حتی نیاز نیست برای استفاده از آن ثبت نام کنید. تنها کافی ست به وبسایت Wetransfer.com رفته و تا دو گیگابایت فایل را به صورت رایگان ارسال کنید. اپلیکیشن موبایل این سرویس در حال حاضر تنها برای آیفون عرضه شده است.

Hightail

یکی دیگر از اپلیکیشن های به اشتراک گذاری فایل هاست که بسیار محبوب شده است. ظاهر این اپلیکیشن بسیار ساده است و به راحتی می توانید با آن کار کنید. نسخه ی رایگان این سرویس دو گیگابایت فضا را در اختیار کاربر قرار می دهد، اما کاربران نمی توانند هر بار بیشتر از ۲۵۰ مگابایت آپلود کنند. نسخه های دسکتاپ و آیفون این سرویس، برای شخص ارسال کننده امکان فهمیدن این که فایلشان چه موقعی به وسیله ی گیرنده دانلود شده است را فراهم می کند. این قابلیت فعلا در نسخه ی اندروید در دسترس نیست.

نرم افزار ساخت موزیک Pro Tools گزینه ای با عنوان ‘Share with Soundcloud’ را اضافه کرده که به شما اجازه می دهد از طریق خود نرم افزار، موزیک خود را خروجی بگیرید و مستقیما روی پروفایل Soundcloud خود آپلود کنید. توجه داشته باشید که در اکثر این سرویس ها، شما می توانید فایل های حجیم lossless را ارسال کنید و شخص دریافت کننده آن را با همان کیفیت دریافت و دانلود خواهد کرد؛ اما زمانی که این فایل ها از طریق خود اپلیکیشن و به صورت مستقیم پلی می شوند، کیفیت صدا به ۱۲۸kbps Mp3 تبدیل می شود که کیفیت آنچنان مطلوبی ندارد. همچنین شخص گیرنده می تواند قسمت هایی از قطعه ی دریافت شده را مشخص کند و روی آن قسمت ها کامنت بگذارد تا شما دقیقا بدانید آرتیست با کدام قسمت میکس شما مشکل دارد.

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.