راهنمای خرید پیانو دیجیتال

فرقی نمی کند در چه سطحی از نوازندگی هستید، تازه کار یا یک استاد چیره دست!

مطمئن باشید در اختیار داشتن سازی مناسب که هر روز در ساعات مختلف و با شرایط روحی متفاوت با آن تمرین می کنید، تکنیک های جدید را با آن می آموزید، آهنگ های منحصر به فرد خود را می سازید، یکی از مهمترین اتفاقاتی است که باعث پیشرفت شما می شود.

با در نظر داشتن موارد ذکر شده سعی می کنیم در این مطلب هر آنچه برای خرید پیانو لازم است بدانید را پوشش دهیم تا با مقایسه موارد مختلف ساز ایده آل خود را انتخاب کنید.

کلاویه و تاچ

یکی از مهمترین مواردی که باعث تفاوت یک پیانیست از یک نوازنده کیبورد می شود، اجرای صحیح و بدون نقص نت ها، با توجه به فراز و فرودها یا اصطلاحا نُوانس هاست، با این مفهوم که شنونده باید متوجه سطوح مختلف بلندی صدا در قسمت های مختلف موسیقی شود، که این امر علاوه بر مهارت نوازنده مستلزم وجود پیانویی است که با داشتن تاچ بسیار خوب و حساس بتواند این تفاوت ها را به نمایش گذارد.

اگر تا به حال به ساختار یک پیانوی آکوستیک دقت کرده باشید، آنچه باعث به صدا در آمدن ساز می شود، این است که هنگامی شما یکی از کلاویه ها را می فشارید، چکش متصل به آن با برخورد به سیم های پیانو پس از انجام یک فرایند مکانیکی کوچک باعث به صدا در آمدن پیانو می شود، طبیعی است که هرچه آرام تر و یا آهسته تر کلاویه ها را بفشارید ، پیانو دقیقا مطابق آنچه شما انجام داده اید بدون کم کاست به صدا در می آید، اما از بدو ساخت پیانو های دیجیتال کمپانی های مختلف به دنبال شبیه سازی هر چه بهتر و بیشتر این مورد بوده اند تا اصطلاحا بتوانند تاچ پیانوهای دیجیتال را شبیه به پیانوهای آکوستیک کنند، که تا حدودی به این مهم دست یافته اند.

از طرف دیگر جنس کلاویه های پیانو آکوستیک چوبی بوده تا حس زنده بودن ساز را به نوازنده منتقل کند که این مورد در پیانوهای دیجیتال رده بالا نیز به چشم می خورد، در رده های پایین تر عاج طبیعی، عاج مصنوعی و پلاستیک جایگزین آن می شود.

بنابراین داشتن ۸۸ کلاویه با ابعاد استاندارد و تاچ قابل قبول و با کیفیت باید اولین اولویت برای انتخاب ساز باشد.

کیفیت صدا

شنیدن صدایی پر طنین، گرم و دلچسب لذت بخش ترین قسمت نوازندگی است. موارد گوناگونی در کیفیت صدای پیانو تاثیر دارند که از مهمترین آنها، نوع طراحی پردازنده صوتیِ ساز، پلی فونی، تعداد، اندازه و نوع اسپیکرهاست، که شاید کاربر بر روی کاغذ بتواند تنها بر اساس خصوصیات اسپیکر ها و پلی فونی، ساز مطلوب را انتخاب کند، ولی این همه آن چیزی نیست که بتوان کیفیت صدای یک پیانو دیجیتال را تایید کرد. چرا که سلایق گوناگونی در پسندیدن صدای پیانو وجود دارد و برای نوازندگان حرفه ای گزینه ای جز تست و بررسی ساز مورد نظر برای خرید باقی نمی ماند.

اما اگر در ابتدای کار یا در مسیر حرفه ای شدن قرار دارید و امکان تست مدل مورد نظرتان وجود ندارد پلی فونی و توان خروجی و تعداد اسپیکرهای دستگاه می تواند ملاک انتخاب شما باشد.

اگر می خواهید بدانید تعریف و کاربرد پلی فونی چیست، بهترین مثال تصور زمانی است که نوازنده با نگه داشتن پدال ساستین به اجرای نت های پیاپی می پردازد، هر چه پلی فونی بالاتر باشد تعداد نت های شنیده شده در واحد زمان افزایش می یابند.

قابلیت ها و خروجی ها

مترونوم یکی از مهمترین قابلیت هایی است که می توان گفت در تمامی پیانوهای دیجیتال به چشم می خورد. یکی از مزایای مترونوم داخلی نسبت به مترونوم های قابل تهیه که به صورت دیجیتال یا مکانیکی هستند امکان تمرین و شنیدن همزمان صدای ساز و مترونوم با هدفون است.

از دیگر امکانات پیانوهای دیجیتال می توان به داشتن دو خروجی هدفون، ضبط آهنگ، بلوتوث و هم چنین به پورت midi و usb برای اتصال پیانو به کامپیوتر جهت انجام پروژه های آهنگسازی اشاره کرد.

ویژگی های ظاهری

پیانوهای دیجیتال در انواع مختلفی مانند مدل های قابل حمل (Portable) که اغلب بدون پایه بوده و قابلیت استفاده با پایه های گوناگون را دارند و هم چنین در مدل های با بدنه چوبی تولید می شوند. مدل های با بدنه چوبی از زیبایی ظاهری بالاتری برخوردارند که در برخی موارد جنبه دکوراتیو پیدا می کنند.

اما مهمترین ویژگی آنها داشتن ۳ پدال است که در مدل های رده بالا از حالت نیم پدال پشتیبانی می کند. باید بدانید که معمولا به همراه پیانوهای دیجیتال بدون پایه یک پدال ساستین عرضه می شود که در واقع وظیفه اش هم چون پدال سمت راست از سه پدال پیانوهای دارای کابینت (بدنه چوبی) است.

در مجموع اگر میان پیانوی اکوستیک و دیجیتال انتخاب خود را انجام داده اید و پیانوی دیجیتال انتخاب شماست، پیشنهاد ما در نظر گرفتن موارد ذکر شده و گرفتن مشاوره جهت بررسی دوام و کیفیت پیانوی مورد نظر است. مانند هر خرید دیگری قیمت محصول یکی از کلیدی ترین معیارهای انتخاب شماست و ممکن است خرید یک پیانوی دیجیتال با در نظر گرفتن تمام ویژگی ها کمی شما را متقاعد به صرف هزینه بیشتر کند.

خرید اقساطی محصولات تهران ملودی مشاهده پیانوها در وبسایت تهران ملودی

 

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.