شش توصیه برای این که بدون امپ از گیتار الکتریک صدای خوبی بگیرید

با امکان استفاده از پلاگین های امپ و اتصال مستقیم گیتار الکتریک به کارت صدا، می توانید در استودیوی خانگی خود و بدون ایجاد مزاحمت برای همسایه ها به صدای دلخواهتان دست پیدا کنید.

در این مقاله پیشنهادهایی را برای رسیدن به صدای گیتار با کیفیت به شما ارائه می کنیم.

۱- گیتار را مستقیما به کارت صدا متصل کنید

با استفاده از ورودی ساز آمپدانس بالا (Hi-z) روی کارت صدا و یا یک DI box می توانید این کار را انجام دهید.  به این ترتیب، سیگنال های آمپدانس بالای گیتار به سیگنال هایی با آمپدانس پایین تبدیل می شوند که قابلیت اتصال به هر پری امپی را خواهند داشت. توجه داشته باشید که کیفیت کابل ها نقش مهمی در کیفیت نهایی صدا خواهد داشت.

۲- جلوی نویزهای اضافه را بگیرید

مانیتورهای ال سی دی و ال ای دی مانند مانیتورهای قدیمی CRT نویز زیادی تولید نمی کنند اما ممکن است پیکاپ گیتار، نویز مانیتور را بالا ببرد. فن داخل کیس، گوشی موبایل و حتی برخی ساعت های مچی می توانند نویزهای ناخواسته ای را به صدای گیتارتان اضافه کنند.

برای از بین بردن این نویزها، اکثر مواقع تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که مقداری جای خود را عوض کنید. اگر باز هم نویزی در صدای نهایی باقی ماند، می توانید با استفاده از نرم افزارهای noise gate اقدام به حذف آن ها کنید.

۳- تجهیزات نرم افزاری

در چند سال اخیر تعداد و کیفیت پلاگین های آمپلی فایر گیتار بهبود بسیار زیادی داشته تا جایی که شاید واقعا شما را از خرید امپ های فیزیکی بی نیاز کنند. Amplitube, Guitar Rig و POD Farm تنها چند نمونه از این پلاگین های سطح بالا هستند. امکانات و کیفیت صدا، این دسته پلاگین ها را بسیار پیشرفت کرده است. شما با استفاده از این پلاگین ها می توانید صدها پدال، امپ، کابینت و ترکیب های میکروفن های مختلف را داشته باشید و به راحتی تُن صدای گیتار و بیس مورد نظرتان را شکل دهید.

۴- Latency (تاخیر)

برای ضبط هر سازی، هرچه مقدار Latency کمتر باشد بهتر است. برای کم کردن مقدار Latency می توانید در بخش تنظیمات نرم افزار ساخت موزیک خود مقدار سمپل ها را کاهش دهید. مقدار ۱۲۸ سمپل خوب است اما ۶۴ سمپل یا کمتر ایده آل است. Latency روی اجرای شما تاثیر زیادی می گذارد. برای دست یافتن به Latency پایین به یک کارت صدای خوب نیاز دارید.

۵- کوک و اجرای درست ارزش زمانی نت ها

مثل همیشه ارزش زمانی نت ها و کوک ساز بسیار مهم است. بیشتر پلاگین های آمپلی فایر دارای گزینه ی تیونر هم هستند که با استفاده از آن می توانید کوک سازتان را چک کنید. همچنین با استفاده از نرم افزارهای ساخت موزیک می توانید ببینید که ارزش زمانی نت ها را چقدر درست یا غلط اجرا کرده اید.

هر بخش موزیک را چندین بار ضبط کنید، بهترین تکه های هر برداشت را انتخاب کنید و با استفاده از این تکه ها یک قطعه ی منسجم را درست کنید که هم کوک ساز و هم اجرای ارزش زمانی نت ها در آن درست باشد.

۶- فیلتر کردن

پلاگین های آمپلی فایر صد در صد طبیعی صدا نمی دهند اما صدای آن ها به نمونه های سخت افزاری بسیار شبیه است و کیفیت آن ها همیشه در حال بهتر شدن است. اگر می بینید پلاگین امپی که استفاده می کنید در برخی محدوده های فرکانسی صدای نامطلوبی تولید می کند، می توانید در زنجیره ی افکت ها، یک اکولایزر را پس از پلاگین امپ قرار دهید و از شر فرکانس هایی که باعث غیر طبیعی شدن صدای امپ می شوند خلاص شوید. این فرکانس های نامطلوب مخصوصا در محدوده ی ۳kHz و ۱۲kHz بیشتر به گوش می رسند. این فرکانس ها را شناسایی کنید و تا چند دسی بل آن ها را کاهش دهید.

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. بابک می گوید

    ممنون برای این مطلب