گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شد

در چهار سال اخیر کمپانی مارتین در حال توسعه ی یک گیتار آکوستیک جدید بوده است. برخلاف محصولاتی که مارتین تا پیش از این عرضه کرده بود، این ساز جدید از ابتدا با یک هدف طراحی شده است: از میان برداشتن محدودیت هایی که گیتارهای آکوستیک کات اوی با خود به همراه دارند. به نوعی می شود گفت این گیتار جدید A/E که Road Series SC-13E نام دارد، تعریف جدیدی از گیتار آکوستیک است. ویژگی های طراحی جدید و قابل توجه آن مانند بدنه ی با شکل S، طول اسکیل ۱۳ فرتی، سیستم نِک Sure Align، شکل نِک Low Profile Velocity و بریج شیب دار، استاندارد جدیدی را در راحتی، کارایی و قابلیت اجرایی گیتارهای آکوستیک تعریف کرده است.

ایده آل برای انواع استایل های نوازندگی

گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شدSC-13E در نگاه اول شاید مانند دیگر گیتارهای آکوستیک-الکتریک کات اوی سطح بالا به نظر برسد، اما وقتی با دقت به آن نگاه کنید خواهید دید که بدنه ی با شکل S و سیستم نِک بدون پاشنه ی آن کاملا متفاوت از دیگر گیتارهاست. قطعا این نوع طراحی یک قدم رو به جلو از طرف مارتین است. حالا این نوع طراحی چه تاثیری روی نوازنده خواهد داشت؟ اکثر کسانی که با SC-13E ساز زده اند، پروفایل نِک Low Profile Velocity آن را تحسین کرده اند. شکل متقارن و ارگونومیک این نِک به نوازنده اجازه می دهد راحت تر پوزیشن دستش را تغییر دهد. سیستم نِک Sure Align کاملا بدون پاشنه است و باعث می شود دسترسی به فرت های بالاتر به راحتی امکان پذیر باشد. طول اسکیل ۱۳ فرتی موجب شده تا این ساز در دست نوازنده مانند یک گیتار short-scale باشد بدون این که تاثیری روی تُن ساز گذاشته شود. علاوه بر این موارد، بریج شیب دار گیتار هم برای شما دست و پاگیر نخواهد شد و اکشن پایین ساز هم باعث می شود در طول اجرا خسته نشوید.

گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شدتمام طیف نوازندگان، از نوازندگان فینگر استایل گیتار آکوستیک گرفته تا گیتاریست های متال، نوازندگان گیتار الکتریک سبک جز و نوازندگان سبک فولک از ساز زدن با SC-13E بسیار راضی بوده اند. این گیتار حسی کاملا مشابه ساز زدن با گیتارهای آکوستیک دارد، پس نوازندگان گیتار آکوستیک مشکلی با آن نخواهند داشت؛ از طرفی اکشن گیتار به شکلی است که نوازندگان گیتار الکتریک هم با آن احساس راحتی خواهند کرد.

راحتی و تُن در کنار هم

گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شداگرچه گیتارهای آکوستیک بزرگ با سایز جامبو طرفداران خودشان را دارند، اما بیشتر نوازندگان تایید می کنند که سازهای بزرگ راحت نیستند. برای ایجاد راحتی باید طراحی ساز باریک شود که البته در این حالت تُن گیتار تحت تاثیر قرار می گیرد و از کیفیت آن کاسته می شود. بدنه ی دارای شکل S گیتار SC-13E چیز متفاوتی را ارائه می دهد. شما چه قد بلند باشید و چه قد کوتاه، دست های بلندی داشته باشید یا دست های کوتاه، نشسته باشید یا ایستاده، این شکل بدنه حسی کاملا طبیعی به شما خواهد داد. از طرفی هیچ کم و کاستی در تُن صدای این ساز وجود نخواهد داشت؛ SC-13E محصول مارتین است و مانند گیتارهای مارتین صدا می دهد. به لطف صفحه ی رویی گیتار که از جنس چوب اسپروس سیتکا می باشد، SC-13E پانچ فوق العاده ای دارد و هم برای فینگر پیکینگ و هم برای استرامینگ عملکرد فوق العاده ای خواهد داشت. همچنین طراحی بدنه ی دقیق و طراحی X-bracing خروجی تُنال بالانسی را ایجاد خواهد کرد و ولوم و انتشار صوتی ایده آلی را به شما ارائه خواهد داد. شما در هر شرایطی می توانید روی این گیتار حساب کنید.

گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شدنکته ی قابل توجه دیگر، ظاهر این گیتار آکوستیک-الکتریک است. در پشت و کناره های این ساز از لایه ای از چوب koa استفاده شده است. پیک گارد با الگوی لاک پشتی، این-لی های مرواریدی، و روزت با رنگ آبی آسمانی به همراه فینیش براق موجب هرچه زیباتر شدن این ساز شده است. SC-13E گیتار شایسته ای برای اضافه شدن به محصولات مارتین است، کمپانی بزرگی که دو قرن تجربه ی تولید گیتار را به یدک می کشد.

کارایی مناسب برای تمرین، استودیو و استیج

SC-13E اگرچه کاملا به میراث باشکوه مارتین احترام می گذارد، اما ساز مدرنی است که هم به صورت آکوستیک و هم در صورت اتصال به اسپیکر فوق العاده صدا خواهد داد. برای افراد مبتدی، بدنه ی با شکل S فیدبک را حتی هنگامی که روی استیج ولوم بالایی دارید، به شکل موثری دفع خواهد کرد. علاوه بر این، پیکاپ Fishman MX-T تُن امپلی فای شده ی بسیار باکیفیتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. چه شما تکنوازی کنید و چه بخشی از یک آنسامبل بزرگ باشید، SC-13E فوق العاده صدا خواهد داد. همچنین تیونر داخل حفره صدای فیشمن به شما اجازه می دهد به راحتی سازتان را روی استیج کوک کنید. ویژگی auto-mute هم بسیار کاربردی است.

گیتار آکوستیک جدید مارتین معرفی شدکارایی و قابلیت تنظیم SC-13E بسیار عالی است. نِک Sure Align برای هر هدفی که داشته باشید ایده آل است. شما می توانید برای تنظیم کردن گیتار، نِک را به راحتی شُل کنید و یا برای تعمیر یا تعویض آن را جدا کنید. همین المان های طراحی نوآورانه و روبه جلو است که باعث شده SC-13E تکاملی در گیتارهای A/E باشد.

جمع بندی

Road Series SC-13E حقیقتا گیتار تحسین برانگیزی است و در تمام زمینه ها خوب عمل می کند: تُن فوق العاده، راحتی در حین اجرا و ظاهر خیره کننده. علاوه بر این، نوازندگی با این گیتار آنقدر راحت است که باعث می شود نوازنده برای مدت طولانی تری بخواهد ساز بزند و همین مورد باعث پیشرفت ما می شود. برای Road Series SC-13E قیمتی رقابتی در نظر گرفته شده است.

منبع Sweetwater
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.