پنج نکته برای پروداکشن موسیقی از Dirty South

۱- بزرگ نشوید

“سعی کنید کودک درونتان را زنده نگه دارید. این موضوع یکی از مهمترین عوامل در خلق کردن یک اثر هنری خوب است و باعث می شود شما چیزهایی بسازید که واقعا دوست دارید.”

“من وقتی به تازگی حرفه ی خودم را شروع کرده بودم، خیلی از آهنگسازی هیجان شده می شدم و بسیار زیاد کار می کردم. بعد از آن کنسرت های زیاد، شهرت و پول وارد زندگی من شد. با این اتفاقات خیلی راحت می شود آدم خودش را گم کند و آن غریزه ی کودکانه ای که همه ی این اتفاقات را به وجود آورده است را فراموش کند. این اتفاق برای خیلی ها می افتد و من هم از این قاعده مستثنی نبودم، اما دوباره کودک درونم را پیدا کردم و حالا باز هم آهنگسازی برایم بسیار هیجان انگیز شده است.”

۲- منتظر الهام شدن چیزی نباشید

“خیلی وقت ها که انتظارش را ندارید، ناگهان ایده ای به ذهن شما الهام می شود، حتی وقتی که آماده ی ساختن موزیک نیستید. این که خلاقیت تان به این شکل شکوفا شود حس فوق العاده ایست. از طرف دیگر ممکن است شما در استودیو و آماده ی آهنگسازی باشید، اما هیچ ایده ی خاصی به ذهنتان نرسد. شما باید سعی کنید که اگر در آن لحظه هیچ ایده ای به ذهنتان نیامد، تمرکزتان را از دست ندهید. یک سینتی سایزر یا درام ماشین بردارید و شروع به بازی کردن با آن کنید. این کار را بدون این که هیچ توقعی از رسیدن به نتیجه ی خاصی داشته باشید انجام دهید، تا وقتی که یک اتفاق خوب رخ بدهد.

اگر بخواهید همین طور بنشینید و منتظر این باشید که ایده ای به ذهنتان الهام شود، کارهایتان جلو نمی رود و ممکن است نا امید شوید. همین که شروع به کار با لوازم تان کنید، حتی اگر نتیجه ی خاصی ندهد، یک جور حس موفقیت به شما دست می دهد. حداقل ممکن است یک سری ویژگی های تازه روی سینتی سایزرتان کشف کنید.”

مطالب مرتبط

۳- با مانیتورها و اسپیکرهای مختلف به موزیک گوش کنید

“این نکته به چند دلیل اهمیت دارد. اول از همه این که بسیاری از استودیوها، اتاق ها و اتاق خواب هایی که در آن ها موزیک ساخته می شود برای گوش دادن دقیق به موسیقی و انجام تصمیمات حیاتی میکس ایده آل نیستند. این اتاق ها معمولا دارای ابعاد مناسبی نیستند یا به شکل مناسبی آکوستیک نشده اند.

از طرف دیگر، هر کدام از مخاطبین موسیقی شما با یک سیستم پخش متفاوت به موزیک شما گوش می دهند، از اسپیکر آیفون گرفته تا هدفون و اسپیکرهای بلوتوثی. به همین خاطر است که شما باید موزیکتان را روی اسپیکرهای مختلف چک کنید تا مطمئن شوید میکسی که انجام داده اید روی هر سیستم پخشی درست صدا می دهد.

دلیل سومی که من در حین میکس از مانیتورهای مختلفی استفاده می کنم این است که به گوشم استراحت بدهم، چرا که گوش انسان سریع به صدایی که می شنود عادت می کند. این که در حین میکس از مانیتورهای مختلفی استفاده کنید باعث می شود مشکلاتی در میکس را بشنوید که پیش از این به خاطر این که گوش شما به صدای مانیتور قبلی عادت کرده بوده، قادر به شنیدن آن نبوده اید.”

۴- استراحت کنید

“یکی دیگر از نکاتی که من خیلی زود به اهمیت آن پی بردم، استراحت کردن است. استراحت کردن باعث می شود شما قضاوت بهتری نسبت به صداها داشته باشید و کمتر به ایده هایی که روی آن ها کار می کنید تعصب پیدا کنید، چون وقتی که شما استراحت می کنید، می توانید با انرژی تازه به کار برگردید و زمانی که ایده هایتان را دوباره گوش می کنید، واکنش غریزی واقعی نسبت به آن داشته باشید. این استراحت می تواند یک ساعت یا حتی یک روز کامل طول بکشد.

من بعضی وقت ها ایده ای که دارم را برای مدت زیادی کنار می گذارم و بعد از گذشت چند ماه دوباره به سراغ آن می روم.”

۵- برای خودتان هدف در نظر بگیرید

“این کار باعث می شود تمرکز بهتری داشته باشید. وقتی برای خودتان هدف مشخص می کنید، باعث می شود کارهایتان در راستای همان هدف انجام بگیرند. اگر هدف نداشته باشید تنبل می شوید و همش به این فکر می کنید که باید روی چه چیزی کار کنید. در آخر هم به خودتان می آیید و می بینید در استودیو مشغول فیلم دیدن هستید. هدف داشتن و رسیدن به آن یک حس فوق العاده است.”

منبع Musicradar
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.