پنج نکته مهم در تولید موسیقی از زبان Cassian

۱- همه چیز با آهنگسازی شروع می شود

اگر قطعه خوب آهنگسازی نشده باشد و ساختارهای موسیقایی آن درست نباشد، هیچ ترفندی در مراحل تنظیم و میکس نمی تواند کمکی به بهتر شدن قطعه کند. سعی کنید پیش از این که کار به مراحل تنظیم و پروداکشن برسد، مشکلاتی که در بخش آهنگسازی و ساختارهای موسیقایی آن وجود دارد را برطرف کنید.

۲- همه چیز را ساده نگه دارید

وقتی پشت نرم افزارهای آهنگسازی می نشینید که قابلیت های نامحدودی دارند، سخت است که بتوانید این کار را انجام دهید. لایه بندی کردن صداها زمانی که درست انجام شود نتیجه ی خوبی خواهد داشت اما اشتباه انجام دادن آن هم ساده اتفاق می افتد. روی خلق کردن صداهای قوی و زیبا تمرکز کنید تا جایی که حس کنید وقتی آن صدا مراحل میکس و مستر را پشت سر بگذارد همانی خواهد شد که شما در ذهنتان دارید.

به لحاظ ملودی بهتر است سه یا چهار پارت قوی در یک قطعه داشته باشید تا این که بخواهید ده پانزده صدای معمولی بسازید. سعی کنید تعداد ترک هایی که در ساخت یک قطعه به کار می برید بیشتر از ۱۰۰ ترک نشود. معمولا در یک قطعه ی موسیقی مدرن به تعداد صدایی بیشتر از این میزان نیاز نیست.

۳- همه چیز به هم مرتبط است

فرکانس ها باید به عنوان نت در نظر گرفته شوند، برعکس این موضوع هم صادق است. آگاهی داشتن به این مسئله می تواند به شما کمک کند موزیکی بسازید که صداهای قدرتمندی داشته باشد. اگر کیک درام قطعه ی شما در فرکانس ۷۰hz انرژی زیادی دارد و تمام پارت های ملودیک داخل یک یا دو اکتاو هستند، ترک شما صدای پر حجم و قدرتمندی نخواهد داشت. در این حالت باید سعی کنید انرژی کیک درام را روی فرکانس ۵۰hz متمرکز کنید و جاهایی که منطقی باشد، وکال یا سینتی سایزرها را به اکتاوهای بالاتر ببرید. از تمام ظرفیت فرکانسی که در اختیار دارید استفاده کنید. نحوه ی خوانش visualizerها و نت های پیانو را یاد بگیرید و همچنین به ارتباط بین این دو توجه کنید.

۴- تجهیزات اهمیت چندانی ندارند

تجهیزات استودیویی خوب می توانند کار شما را ساده تر کنند اما قبل از استفاده از این تجهیزات شما باید به اصول اولیه کاملا مسلط شوید. هر موقع قادر بودید تنها با استفاده از مانیتورهای سطح پایین و صداهای پیش فرض خود نرم افزار Ableton موزیکی بسازید که خوب صدا بدهد، آن وقت می توانید به فکر ارتقا دادن تجهیزاتتان باشید.

۵- خوب گوش دهید

گوش دادن یکی از مهمترین توانایی هایی است که شما باید آن را در خودتان پیشرفت دهید. توانایی خوب شنیدن به آهنگسازی، تنظیم، میکس و مسترینگ شما کمک می کند. تنها راه پیشرفت این توانایی این است که بتوانید کارهای خودتان را به دقت و به درستی بشنوید. پس وقت بگذارید و با دقت به موزیک ها گوش کنید و نت برداری کنید. این کار باعث می شود بتوانید موزیک های خودتان را با دقت بیشتری بشنوید. وقتی موزیکی را گوش می دهید که نوع صدا دهی آن را دوست دارید، آن را روی یک آنالیزر اجرا کنید و سپس به شکل موج آن دقت کنید. اگر این کار را به حد کافی انجام دهید، زمان کار روی ترک های خودتان تصمیمات بهتری اتخاذ خواهید کرد.

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. Md می گوید

    خسته نباشید !!
    نویسنده مطلب

    باشد که خسته نباشید را برای گرداورندگان جهت انرژی بخشیدن از بی ثمر نبودن زحماتشان یادر اوری کنیم❤️

  2. Mohammad می گوید

    عالی بود. ممنون