نقد و بررسی کارت صدای منحصر به فرد Audient Sono

Audient Sono تنها یک پری امپ، کارت صدا، لود باکس یا شبیه ساز کابینت نیست، بلکه ترکیبی از تمام این موارد است. این محصول که برای گیتاریست ها طراحی شده در همکاری بین دو کمپانی Audient و Two Notes شکل گرفته و هدفش این است که به مرکز تجهیزات ضبط استودیوی خانگی شما تبدیل شود.

نقاط قوت

  • کارت صدای قدرتمند و عاری از latency
  • انعطاف زیاد با نرم افزار Two Notes
  • طراحی زیبا با تمرکز بر گیتاریست ها
  • قیمت مناسب با توجه به امکانات بی نظیر

شما می توانید یک گیتار یا بیس و همچنین دو میکروفن یا اینسترومنت line-level را به آن متصل کنید. خروجی های دستگاه ساده هستند: یک جفت خروجی برای مانیتورها، یکی برای هدفون و یک خروجی re-amp (بعدا راجع به آن توضیح خواهیم داد). با این حال برجسته ترین ویژگی این محصول نرم افزار آن است. این نرم افزار که به وسیله ی متخصصان شبیه سازی صدای کابینت امپلی فایرها در Two Notes طراحی شده، به شما اجازه می دهد بین شبیه سازهای کابینت سوییچ کنید، فاصله ی میکروفن تا کابینت امپلی فایر را تغییر دهید و دیگر جزئیات را در آن تغییر دهید.

برند Audient به واسطه ی کنسول های ضبط باکیفیتش شناخته می شود، پس جای تعجبی نیست که Sono اساسا تُن های باکیفیت آنالوگ را مد نظر دارد، نه کارهای جادویی حوزه ی دیجیتال. در بدنه ی این دستگاه حتی یک تیوب 12AX7 قرار گرفته است. با این وجود با تغییر دادن اسپیکرهای مجازی می توانید یک تُن خوب را به یک تُن خارق العاده تبدیل کنید.

Sono همچنین برای اجراهای زنده و جلسات تمرین هم مناسب است. شما می توانید تا سه پریست را روی دستگاه ذخیره کنید و سپس دستگاه را به کامپیوتر شخصی دیگر، میکسر استودیو و میکسر اجرای زنده متصل کنید. امکان متصل کردن هدفون به Sono هم وجود دارد.

راه اندازی Sono

یکپارچه کردن Sono با دیگر تجهیزات کمی کار دارد؛ برای این پروسه شما باید چند چیز را دانلود کنید، یکی برای خود دستگاه و یکی برای Two Notes Torpedo Remote، جایی که کابینت های مجازی در آن قرار دارند. با این حال این همراه کردن سخت افزار و نرم افزار با یکدیگر نسبتا ساده است و هر دو کابل USB-C و USB-A در پکیج محصول وجود دارد.

تُن اصلی Sono شفاف و تُرد است که احتمالا برای علاقه مندان گیتار یادآور تُن امپلی فایرهای فندر باشد، اما انعطاف آن به قدری بالا هست که بشود Sono را به عنوان یک ماشین مدلینگ مالتی امپ در نظر گرفت. کنترل های EQ موزیکال هستند، قسمت درایو ملایم است و سپس با شبیه سازهای کابینت مواجه هستیم.

Sono صدها شبیه ساز کابینت در مدل ها، سایزها و ترکیبات اسپیکری مختلف را به شما ارائه می دهد. نکته ی مهم اینجاست که هر کدام از آن ها تنها 8 یورو قیمت دارند. به صورت پیش فرض چهار مدل روی خود دستگاه و 16 مدل با نرم افزار Two Notes به شما ارائه می شود.

مدل های مالتی کَب

چهار مدل کابینتی که به صورت پیش فرض روی دستگاه وجود دارد برای گیتاریست ها آشنا خواهد بود: یک نوع 2×12 Silverface، دو مدل 4×12 و یک مدلی که به نظر میرسد کابینت بیس 1×15 Ampeg Portaflex باشد. تمام آن ها صدای قابل قبولی دارند و گستره ی تُنال وسیعی را برای شما فراهم می کنند؛ از این گذشته با استفاده از پارامترهایی که روی هر کدام قرار دارد می توانید تُن ها را هرچه بیشتر تغییر دهید. این پارامترها شامل هست میکروفن مجازی به همراه یک کنترل قدرتمند برای تنظیم بخش میدرنج بین دو حالت وینتج (میدرنج برجسته) و حالت مدرن (میدرنج کاسته شده) است.

علاوه بر این، شما به هشت فضای شبیه سازی شده دسترسی دارید، مانند سالن های کنسرت، کلیساها، اتاق های استودیویی و… با این حال این ویژگی ها روی کاغذ جذاب هستند و در عمل به آن خوبی نیستند. ریورب ها صدای تیزی دارند، پس انتظار می رود بیشتر کاربران فاصله ی میکروفن های مجازی را تا جای ممکن کم کنند و بعدا با استفاده از منابع دیگری به صدا ریورب بدهند.

ویژگی های استودیویی

وکال ها و سازهایی که با ورودی های mic/line ضبط می کنید صدایی شفاف و خالصی خواهند داشت، چرا که در Sono از همان پری امپ های به کار رفته در کنسول های Audient که در تمام محصولات این کمپانی دیده می شود استفاده شده است. پری امپ تیوب و قسمت اکولایزر آن هم تاثیر شگفت انگیزی روی برخی از سورس های صوتی می گذارند.

کمپانی Audient از Sono به عنوان یک اینترفیس با 10 ورودی و چهار خروجی یاد می کند – پس چه بر سر این همه ورودی آمده است؟ شما در صورتی به این تعداد ورودی دسترسی دارید که یک اکسپندر هشت کاناله ی ADAT مانند Focusrite OctoPre یا ASP880 محصول خود Audient داشته باشید. شما می توانید این دستگاه ها را به ورودی اُپتیکال Sono متصل کنید تا بتوانید ضبط های چند ترکه داشته باشید؛ این قابلیت برای زمانی مناسب است که بخواهید اجراهای گروهی را ضبط کنید.

ضبط گروه موسیقی

گیتار کبینت های مولتی – میک

ضبط درام کیت

چهارمین خروجی هم مربوط به پورت re-amping روی پنل جلوی دستگاه می باشد. وقتی روی یکی از ترک های نرم افزار آهنگسازی به ضبط کردن از طریق پری امپ لامپی و Torpedo Remote می پردازید، Sono به شما اجازه می دهد سیگنال مستقیم خام را روی یک ترک دیگر ضبط کنید. این ترک خام را سپس می توانید دوباره به خروجی re-amp و به یک امپلی فایر واقعی انتقال دهید و صدای آن را با یک میکروفن واقعی ضبط نمایید.
چنین چیزی با توجه به این که Sono برای این طراحی شده تا شما بتوانید بدون نیاز به امپ ها و میکروفن های واقعی به ضبط صدای گیتار بپردازید شاید عجیب به نظر برسد. اما اگر ایده ی یک پارت گیتار فوق العاده در حالی به ذهن شما برسد که هم اتاقی هایتان خواب باشند، می دانید که نمی توانید به سراغ امپلی فایر 85 واتی تان بروید، اما از Audient ممنون خواهید بود که چنین قابلیت هایی را در این سیستم قرار داده است.

تمام این امکانات برای Sono در نظر گرفته شده اند تا شما بتوانید به راحتی کارت صدای USB خود را با Sono عوض کنید. اما آیا این کار را خواهید کرد؟ با توجه به این که یک کارت صدای ساده مانند Focusrite Scarlett 2i2 حدود 100 پوند در هزینه های شما صرفه جویی می کند و پلاگین های رایگان گیتار هم به راحتی در دسترس هستند، محصول Audient با قیمت حدودا 400 پوند شاید گران به نظر برسد.
اما برای گیتاریست ها و بیسیست های چندکاره ای که نیاز دارند ایده هایشان را با وکال و گاها هارمونیکا همراه کنند، ترکیب Sono و Torpedo Remote انتخاب ایده آل تری به نظر می رسد. وجود ورودی اُپتیکال ADAT به این معناست که Sono می تواند به بخشی از تجهیزات بزرگتر یا تجهیزات موبایل شما تبدیل شود.

آیا واقعا به این محصول نیاز دارید؟

یکی از مشکلاتی که همواره سد راه گیتاریست هایی که به ضبط می پردازند قرار داشته، معضل تاخیر یا همان latency بوده است که البته با قدرت پردازشی بالایی که در سال های اخیر فراهم شده به شکل موثری برطرف شده است. Sono به عنوان یک USP تجربه ی ضبط عاری از تاخیری را برای شما فراهم می کند و آپشن Monitor mix به شما اجازه می دهد سیگنال ورودی را با پلی بک نرم افزار آهنگسازی ترکیب کنید.
این ویژگی زمانی مهمتر می شود که قابلیت های صوتی نرم افزار Two Notes را هم در نظر بگیرید. Sono به پدال ها و افکت هایی که در زنجیره ی سیگنال شما وجود دارد به خوبی واکنش نشان خواهد داد. پس مهمترین پیام این محصول این است که اگر شما پیش از هر چیزی یک گیتاریست هستید، Sono وسیله ای ایده آل و سطح بالا برای وارد شدن به دنیای ساخت موزیک خواهد بود و قابلیت های صوتی سازتان را چندین برابر خواهد کرد.

ویژگی های کلیدی

– اینترفیس ضبط گیتار
– ابعاد 229 در 165 در 67 میلیمتر
– کنترل لِول های مانیتور میکس (ورودی/نرم افزاری آهنگسازی)،گِین کانال میکروفن 1 و 2، اسپیکر و هدفون
– دو ورودی mic/line با امکان فعال کردن فانتوم پاور، یکی از این دو ورودی دارای استیج قابل سوییچ لامپی می باشد
– دی اس پی آن-بورد
– ضبط همزمان سیگنال خام برای re-amping
– ورودی اُپتیکال برای ضبط حداکثر هشت کانال با کانکشن ADAT
– ورودی USB-C با کابل هایی برای USB-C و USB-A؛ تغذیه به وسیله ی آداپتور 12 ولتی (موجود در پکیج محصول)

منبع musictech
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.