شش راه برای تبدیل ایده ها به قطعات موسیقی

شما یک ملودی، یک بیس لاین، یک لید سینتی سایزری یا یک ریف گیتار دارید که یا در سرتان می چرخد یا در نرم افزار آهنگسازی تان لوپ می شود. با آن چکار باید کرد؟ چطور می توان آن را به یک قطعه ی موسیقی تبدیل کرد؟

برایتان پیش آمده که یک ایده ی جذاب برای بیس لاین به ذهنتان بیاید؟ یا این که یک لید ملودیک فوق العاده بسازید؟ یا مثلا یک لوپ درام یا یک ریف گیتار عالی بسازید؟ بله، همه ی ما در این موقعیت قرار گرفته ایم، این که ایده ای برای یک بخش از آهنگ داشته باشیم، آن را وارد نرم افزار آهنگسازی کنیم و نتوانیم بعد از هشت میزان آن را جلوتر ببریم. ایده هایی که هیچوقت کامل نمی شوند و قطعاتی که ساخته نمی شوند.
تکنولوژی در تمام بخش های تولید موسیقی می تواند به ما کمک کند و در مورد تبدیل کردن ایده ها، ریف ها، بیت ها و نت های بیس به قطعات موسیقی کامل هم همین طور خواهد بود. در ادامه ی این مقاله ما شش مورد از بهترین روش ها برای تکمیل کردن پروسه ی آهنگسازی را با شما به اشتراک می گذاریم.

۱- هیچوقت لوپ ها را به حال خودشان رها نکنید

هیچوقت لوپ ها را به حال خودشان رها نکنیدچند قطعه ساخته اید که فقط لوپ هایی چهار، هشت یا شانزده میزانی هستند؟ چه حسی به شما دست می دهد وقتی پس از ماه ها به سراغشان می روید؟ دپرس می شوید؟ پس چیزی که مشکل ایجاد کرده لوپ ها هستند.
از این لوپ خارج شوید – حتی اگر ایده ای برای ادامه ی آن ندارید، دکمه ی تکرار لوپ در نرم افزار آهنگسازی تان را فشار دهید تا آن لوپ برای چندین دقیقه بی وقفه تکرار شود. دفعه ی بعدی که آن پروژه را باز می کنید، دیگر فقط یک لوپ نخواهید دید، بلکه شاهد شکل گرفتن یک قطعه خواهید بود. از لوپ خارج شوید، چند automation و تغییرات دیگری را به آن اضافه کنید و به این ترتیب می بینید که نصف راه را طی کرده اید.

۲- از نرم افزار آهنگسازی تان به خوبی استفاده کنید

از نرم افزار آهنگسازی تان به خوبی استفاده کنیدنرم افزارهای آهنگسازی برای مجسم کردن ایده ها و اجرا کردن آن ها در کنار صداهای دیگر ایده آل هستند. شما می توانید بیس ها را با لیدها، بیت ها، وکال ها و… ترکیب کنید. اما آیا می دانستید که نرم افزار آهنگسازی شما (به احتمال زیاد) ویژگی هایی مخصوص آهنگسازی دارد که می تواند ایده های شما را به قسمت های ورس، کورس، بریج و… تقسیم کند؟
بسیاری از نرم افزارهای آهنگسازی چنین قابلیت هایی دارند که بیشتر کاربران یا از وجودشان آگاه نیستند یا از آن ها استفاده نمی کنند.

۳- آکوردها و کامل کردن ایده ها

آکوردها و کامل کردن ایده هاگاهی اوقات فاصله ی شما تا رسیدن به یک قطعه ی کامل فقط یک دوره آکورد فوق العاده است. با آکوردها آشنا نیستید؟ جای نگرانی نیست؛ احتمالا نرم افزار آهنگسازی شما راه حلی برای این مشکل داشته باشد. برای مثال نرم افزار Studio One ویژگی Chord Track و نرم افزار Logic ویژگی Chord Trigger را به کاربرانشان ارائه می دهند. در حداقل ترین حالت این ویژگی ها به شما اجازه می دهند آکوردهای درستی را حول نت ها بچینید. در حالت پیشرفته تر، این ابزار می توانند حتی دوره آکوردهای فوق العاده ای را به شما پیشنهاد دهند. با اضافه کردن آکوردها به ایده ای که در ذهن دارید، قدم بزرگی را در راستای کامل کردن موزیکتان برداشته اید.
شما همچنین باید آپشن های رندومی که برای ساخت ملودی یا آهنگ در اختیار دارید را بررسی کنید. بعضی از نرم افزارهای آهنگسازی پلاگین های رندوم MIDI دارند (مانند Random در Ableton Live یا MIDI Ex Machina در Reaper)، که البته نسبت به یک پلاگین سازنده ی آکورد غیر قابل پیش بینی تر هستند، اما گاهی اوقات بهترین ایده ها با امتحان کردن همین ویژگی های رندوم شکل می گیرند.

۴- نرم افزار اختصاصی

نرم افزار اختصاصیاگر از یک نرم افزار آهنگسازی استفاده می کنید که قابلیت هایی برای ساخت آکورد، رندوم و دیگر ویژگی های آهنگسازی ندارد، جای نگرانی نیست، چرا که جایگزین هایی برای تمام این ها وجود دارد (البته بد نیست به فکر تغییر دادن نرم افزارتان باشید، چون در این حالت بنظر می رسد نرم افزار شما کیفیت چندانی ندارد). نرم افزارهای اختصاصی زیادی برای ایده دادن به شما وجود دارد که راه شما برای خلق کردن قطعات موسیقی را آسان تر می کند. نرم افزارهایی مانند Chord Composer از شرکت Intuitive Audio، نرم افزار Captain Chords از Mixed In Key و نرم افزار Random Chords Generator PRO از شرکت Audiomodern تنها سه نمونه از این اپلیکیشن ها هستند که به شما کمک می کنند آکورد بسازید و ایده های بیشتری خلق کنید.

۵- اجرا کردن فیزیکی اینسترومنت های نرم افزاری

اجرا کردن فیزیکی اینسترومنت های نرم افزاریشگفت زده خواهید شد وقتی ببینید که ساز زدن چقدر می تواند الهام بخش شما باشد. مثلا نشستن پشت یک پیانوی واقعی می تواند خیلی خلاقانه تر از نشستن روبروی هزاران پلاگین روی نمایشگر کامپیوتر و کنترل کردن آن ها با ماوس باشد. پس یک کنترلر تهیه کنید و به صورت فیزیکی اینسترومنت های موجود در نرم افزار آهنگسازی تان را پلی کنید.

۶- همکاری با دیگران

همکاری با دیگرانکار کردن با افراد دیگر می تواند راه حل شما برای خلق یک قطعه ی موسیقی فوق العاده باشد. اگر یک ایده ی هشت میزانی دارید، شاید یک فرد دیگر بتواند با ایده هایش به شما کمک کند. دو مغز بهتر از یک مغز است و همکاری با دیگران می تواند کلید موفقیت شما باشد.

منبع musictech
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. Karma moji می گوید

    خیلی عاااالیه خیلی خوبه خیلی چیزا یادگرفتم از سایت و اینستاتون و خیلی مطالب زیباواموزنده ای دارین ولی فقط یک چیز ترفندهایی که اف ال استودیو داره بگین و توضیح بدین مثل نرم افزارهای دیگه و از میکرفون ایدیو تکنیکال ۲۰×۲۰ و کارت صدای فکوسرایت نسل ۲ ۲ ای ۲ هم بگین ازکارایی هاش چون چندسال پیش که داخل ۴سونبودین راسته ی جمهوری بودین خریدم ازتون و خیلی هم راضی ام هنوز من بااینا موزیک باکیفیت مسازم و هنوزنیازی به تعویض ندارن خدایی چون من بااینا کلی مهارت و تجربه کسب کردم و بایه استودیوی کوچیک خونگی و بدون ددروم و اتاقک موزیک و ووکال های باکیفیت و قابل پخش توی سایتای معتبر میسازم و هیچ ایرادی هم گرفته نمیشه چون قابلیت میکس و مسترینگ و جوری استادانه یاد گرفتم و جوری ووکال های استادانه من ازاین دو وسیله ی نه چندان قوی میگیرم که زیاد نیازی به مستر و میکس نداره فقط باچندتا پلاگین ساده ووکال هواگیری و صاف میشه و یه ریورب ساده و یه کمپرسور و یه فب فیلتر و یه ویتامین و ووکال رایدر و اوتو تیون ک بعضیاالبته اینو میخواد جوری ووکال زنده میشه که حال میکنم وقتی پخش میکنم واسه مشتری و پولی که درمیارین حلالتون اخه من فک میکنم سال چهارم یاپنجمه دارم ازاینا استفاده میکنم و هیچ مشگلی پیش نیومده.حتی میکروفون و که اصلا نباید ضربه ی کوچیکی واردش بشه دهها بار به زمین و اسمون خورده ولی هیچ مشگلی براش حتی پیش نیومده.دوس دارم میکروفون و بیام تعویض کنم ولی متاسفانه کارتنشو یجا جاگذاشتم شهرستان بعد ک اومدم خونه دیدم کارتنش نیست .اگه بدون کارتن قبولش میکنین بیارم بایه میکروفون جدید تعویضش کنم یه خط روش نداره تمیزه تمیزه مثل روز اولش .ممنونم ازتمام زحمتاتون و این مطالبی که دراختیارمامیذارین خیلی مخلصم.کارما هستم @karmahiphopofficial