سه ترفند برای یاد گرفتن قطعات موسیقی جدید

برای بسیاری از موزیسین ها، یاد گرفتن یک قطعه ی جدید کاری همیشگی است. اما این کار همیشه آسان نیست؛ بعضی وقت ها ممکن است شما نت ها یا آکوردهای آن قطعه، ورژن ضبط شده یا حتی زمان کافی برای یاد گرفتن آن قطعه را نداشته باشید. در ادامه به چند استراتژی برای یاد گرفتن قطعات موسیقی اشاره خواهیم کرد.

۱- گوش دادن

حتما اگر کسی از شما بخواهد یک قطعه ی معروف را بخوانید، شما خواهید توانست کل آن قطعه را از حفظ بخوانید. دلیلش این است که شما آن قطعه را سال هاست که می شنوید. به همین خاطر است که اولین و مهمترین قدم در یادگیری قطعات موسیقی جدید گوش دادن است. قطعه ی مورد نظرتان را پیدا کنید و همراه آن بخوانید؛ این کار به شما کمک می کند ملودی و فرم آن قطعه را به ذهنتان بسپارید. سعی کنید قبل از این که دست به ساز شوید قطعه را حفظ کنید. در این صورت پروسه ی یادگیری قطعه برای شما سریع تر پیش خواهد رفت.

۲- آنالیز کردن

حالا که ساختار کلی آهنگ را به خاطرتان سپرده اید، روی تک تک سازها تمرکز کنید. فقط به ساز خودتان گوش ندهید. به یاد داشته باشید که موسیقی مکالمه ای بین نوازنده هاست و اگر شما فقط روی پارت خودتان تمرکز کنید نمی توانید تعامل موسیقایی خوبی با دیگر نوازنده ها داشته باشید. فرض کنید شما بخشی از یک ساختمان هستید. آیا شما نقش دکور این ساختمان را دارید؟ یا یک بخش مهم از این ساختمان؟ ستون ها یا فوندانسیون آن؟ در هنگام گوش دادن، قطعه را به صورت یک کل بشنوید و ببینید ساز شما چطور بین پارت های دیگر قرار می گیرد. این طور است که شما “گوش دادن” را تمرین می کنید. این کار به اندازه ی تمرین کردن خود ساز مهم است.
شاید به این فکر کنید که اگر نسخه ی ضبط شده ی قطعه را نداشته باشید باید چکار کنید؟ این بستگی به شرایط دارد. اگر پیش از اجرای قطعه ی جدید، با گروه چند جلسه ی تمرینی داشته باشید می توانید نکاتی که گفته شد را در حین تمرین آنالیز کنید. اگر فقط موقع ساند چک می توانید در کنار باقی افراد گروه ساز بزنید، آنالیز شما باید سریع تر و ساده تر باشد. اگر نه نسخه ی ضبط شده از قطعه دارید و نه زمانی برای تمرین گروهی، به احتمال زیاد باید قطعه را از روی نت های موسیقی که در اختیارتان قرار داده شده اجرا کنید که در چنین حالتی باید سعی کنید در حین نت خوانی به خوبی گوش دهید و برحسب چیزی که از گروه می شنوید واکنش نشان دهید. بعدا خواهید دید که پس از سال ها اجرای قطعات با یک استایل مشخص، به راحتی الگوها را در فرم قطعات تشخیص خواهید داد. این توانایی ها اهمیت زیادی دارند، مخصوصا وقتی که زمان شما کم باشد.

۳- چارت درست کردن

وقتی هیچ راه دیگری وجود نداشته باشد، درست کردن چارت آکوردها می تواند تنها راه نجات شما باشد. حتی اگر شما قطعه را تنها با نت خوانی یاد گرفته باشید، سعی کنید چیزی که یاد گرفته اید را ضبط کنید (حتی اگر با گوشی موبایل) و مکررا به آن گوش کنید. گوش دادن به نوازندگی خودتان و چیزهایی که تازه یاد گرفته اید به شما کمک می کند قطعه را حفظ شوید و تنها به حافظه ی انگشتانتان و یا نت پیش رویتان متکی نباشید. یادتان باشد که از چارت آکوردها یا نت ها تنها به عنوان یک راهنما استفاده کنید، نه به عنوان چیزی که فقط قرار است به آن تکیه کنید. بگذارید گوش هایتان راهنمای شما باشند. این کار به شما اجازه می دهد تمرکز کمتری روی نت خوانی بگذارید و بیشتر تمرکزتان را صرف خلق یک پرفورمنس بی نقص کنید.

صرف نظر از این که از چه متودی برای یاد گرفتن قطعات استفاده می کنید، همیشه سعی کنید از بهترین ساز ممکن استفاده کنید تا بهترین صدا، حس و عملکرد را داشته باشید.

منبع Sweetwater
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.