تئوری صدا

مقدمه

در این سری از ویدیوهای آموزشی تهران ملودی، تحت عنوان تئوری صدا، به چند مورد از مهمترین مفاهیم صوت و ابزارهای کاربردی، در قالب ویدیو های کوتاه اشاره خواهیم کرد.

مقایسه رابط صوتی بالانس و آنبالانس

کابل های رابط صدا که در استودیوها عمدتا برای اتصال میکروفون ، گیتار و اسپیکرها به کارت صدا و سایر ادوات مانند پری امپ ها و انواع رک ها مورد استفاده قرار می گیرند، به دو نوع بالانس و آنبالانس تقسیم بندی می شوند که در این ویدیو به بررسی هر یک از آن ها پرداخته شده است.

معرفی رابط صوتی XLR

یکی از پرکاربردترین رابط های صوتی، XLR است که به عنوان یک رابط صوتی بالانس کاربردهای گوناگونی در صنعت صدا دارد. ویژگی ظاهری این رابط، داشتن سه پایه فلزی در قسمت کانکتور است که هر یک از این پایه ها وظیه خاصی را بر عهده دارند.

بررسی پارامترهای موثر بر Equalizer

اکولایزر یک ابزار بسیار کاربردی برای اصلاح و ویرایش صدا در محدوده های فرکانسی گوناگون است که منجر به تغییر صدا می شود و کاربر می تواند به صدای مد نظر خود دست پیدا کند. این ویرایش صدا، می تواند به صورت افزایش و یا کاهش چند دسیبلی محدوده فرکانسی خاصی باشد.

بررسی پارامترهای موثر بر Compressor

از کمپرسور می توان به عنوان ابزاری یاد کرد که وظیفه کنترل داینامیک صدا، با کاهش اختلاف میان بلندی صدا در قسمت های مختلف موسیقی را بر عهده دارد. استفاده از کمپرسور باعث می شود میکس نهایی بهتر و جذاب تر به گوش برسد.

بررسی پارامترهای موثر بر Expander

اکسپندر عملکردی مخالف کمپرسور دارد. در واقع هر کجا سیگنال از مقدار خاصی پایین تر برود کمپرس می شود و سیگنال بالاتر، دست نخورده باقی می ماند. حذف سیگنال ناخواسته بزرگ ترین هدف استفاده از اکسپندر است.

بررسی پارامترهای موثر بر Gate

از گیت برای حذف صدای ناخواسته یک منبع صوتی استفاده می شود. هر سیگنالی که پایین تر از سطح مورد نظر باشداز گیت عبور نخواهد کرد و سیگنال های بالاتر، عبور می کنند. معمولا از گیت برای جلوگیری از ورود سیگنال های ناخواسته، مانند سیگنال ورودی به میکروفون استفاده می کنند.

بررسی پارامترهای موثر بر Limiter

از لیمیتر با هدف محدود کردن سیگنال صوتی نسبت به یک دسیبل خاص استفاده می شود. مانند کمپرسور لیمیتر نیز به کاهش نقطه اوج سیگنال که بالاتر از آستانه تعیین شده است می پردازد. لیمیتر به هیچ عنوان اجازه بالا رفتن نقطه اوج نسبت به آستانه تعیین شده را نمی دهد.

بررسی پارامترهای موثر بر De-Esser

این ابزار به رفع مشکلاتی که مربوط به تلفظ حروفی مانند س، ش و ز می شود، کمک می کند که در هنگام استفاده از میکروفون در مورد آن ها کمی هم بزرگ نمایی می شود، که De-Esser به کمپرس کردن محدوده فرکانسی به خصوصی به حل این مشکلات می پردازد.

بررسی پارامترهای موثر بر Delay

دیلی باعث تکرار صدای اصلی با فاصله زمانی کوتاه نسبت به آن می شود که این دلیل تولید اکو در صدا است. در این ویدیو به بررسی پارامترهای مختلف موثر بر آن پرداخته شده است.

بررسی پارامترهای موثر بر Reverb

ریورب به دلیل بازتاب صدا در محیطی که صدا تولید می شود، ایجاد می شود و باعث بازتاب صدا تا جایی که توسط محیط جذب شود می شود، که برای درک بهتر و بررسی پارامترهای موثر بر آن، پیشنهاد می کنیم ویدیو بررسی این پلاگین را مشاهده کنید.

جریان سیگنال

جریان سیگنال مسیری است که سیگنال صوتی از ورودی به سمت خروجی طی می کند که در این ویدیو سعی شده به موارد متعددی که ممکن است بر سر راه سیگنال قرار بگیرند، اشاره شود.