انواع بدنه گیتارهای الکتریک: تفاوت صدای گیتارهای سالید بادی، سِمی هالو و هالوبادی

آیا تا به حال متوجه شده اید که یک Fender Stratocaster صدای متفاوتی نسبت به Gibson ES-335 دارد؟ متوجه تفاوت صدای گیتار Gretsch White Falcon نسبت به Gibson ES-335 چطور؟ یکی از اصلی ترین دلایل این تفاوت صدا این است که نوع بدنه هر کدام از این گیتارها متفاوت است: Fender Stratocaster یک گیتار سالید بادی، ES-335 یک گیتار سمی هالو و Gretsch White Falcon یک گیتار کاملا هالوبادی است. هرکدام از این بدنه ها تُن صدای مخصوص به خودشان را دارند که صدای نهایی گیتار را می سازد.

گیتارهای الکتریک سالید بادی

گیتارهای الکتریک سالید بادی، رایج ترین نوع گیتارهای الکتریک هستند. بیشتر گیتارهای محبوب فندر مثل Stratocaster و Telecaster (و گیتارهایی که بر اساس این استایل بدنه ساخته شده اند) گیتارهایی سالید بادی هستند. سالید بادی یعنی بدنه ی گیتار از چوب یکدستی تشکیل شده که هیچ حفره ای در آن وجود ندارد. توجه داشته باشید که این موضوع به این معنی نیست که کل بدنه از یک تکه چوب تشکیل شده باشد؛ به عنوان مثال گیتار سالید بادی Gibson Firebird گیتاری ست که بدنه اش از سه تکه چوب تشکیل شده:  تکه ی مرکزی، گردن(Neck) و دو بالی که به قسمت مرکزی متصل شده اند. اما صرف نظر از این که چند قطعه چوب در بدنه ی گیتار به کار رفته، چوب تمام گیتارهای سالید بادی بدون حفره است (البته به جز بخشی که پیکاپ ها و کنترل ها قرار می گیرند).

به لحاظ جنس صدا، گیتارهای سالید بادی کشش صدای بیشتری نسبت به دیگر انواع بدنه ها دارند، چرا که تراکم چوب در آن ها بیشتر است و همین ویژگی موجب افزایش کشش یا ساستین صدا می شود. چوب های فشرده تر همچنین موجب می شوند که گیتارهای سالید بادی نسبت به فیدبک پیکاپ ها مقاومت بیشتری داشته باشند و در نتیجه صدای بمی که تولید می کنند حجیم تر و دارای جزئیات بیشتری باشد. کشش صدای بالا، دفع فیدبک و صدای بم قدرتمندتر دلایلی هستند که موجب شده گیتارهای سالید بادی، مخصوصا Superstratهایی مانند گیتارهای Schecter مورد علاقه ی نوازندگان استایل های heavy باشد. نوازندگان گیتارهای سالید بادی طیف گسترده ای دارند، از خوانندگان مطرحی مانند John Mayer و (Annie Clark (St. Vincent گرفته تا موزیسین های مطرح سبک متال مانند Tony Iommi و Synyster Gates.

گیتارهای سِمی هالوبادی

در گیتارهای سمی هالوبادی دو حفره در بدنه ی ساز ایجاد شده که معمولا F-hole نامیده می شوند (چون این حفره ها به شکل حرف F هستند). این حفره ها باعث جریان یافتن هوا می شوند. شاید معروف ترین نمونه ی این دسته از گیتارها Gibson ES-335 باشد. گاهی اوقات در این گیتارها یک کانال صدا وجود دارد که دو طرف حفره دار را به هم متصل می کند. گیتارهای سمی هالوبادی با گیتارهای chambered (گیتارهایی سالید بادی که در آن ها بخشی از چوب بدنه برداشته شده تا وزن گیتار کاهش یابد) کاملا تفاوت دارند.

به لحاظ تُن صدا، گیتارهای سمی هالوبادی مشابه گیتارهای سالید بادی هستند، اما کشش صدا و بیس کمتری دارند. هر گیتاری با حفره های بزرگ مستعد پذیرش فیدبک است، اما قسمت مرکزی گیتارهای سمی هالوبادی باعث می شود تا این گیتارها نسبت به گیتارهای هالوبادی فیدبک را بهتر کنترل کنند. اگر به حالت آکوستیک (بدون استفاده از آمپلی فایر) با گیتار سمی هالوبادی ساز بزنید، خواهید دید که نسبت به گیتار سالید بادی صدای بلندتری دارد. این گیتارها مورد علاقه ی نوازندگان سبک هایی مانند جز، بلوز و بلوز-راک هستند، چرا که این نوازنده ها به صدای منسجم گیتارهای سالید بادی در کنار تُن صدای آکوستیک گیتارهای هالوبادی نیاز دارند. B.B. King و Dave Grohl نوازندگان مطرح این نوع گیتارها هستند.

گیتارهای هالوبادی

گیتار هالوبادی، همان طور که از اسمش پیداست، کاملا توخالی ست. اولین گیتارهای الکتریک، هالوبادی بودند و از بسیاری از جهات شباهت زیادی به گیتارهای آکوستیک داشتند. در این نوع گیتارها، مانند گیتارهای سمی هالوبادی، حفره هایی به شکل حرف F دیده می شود، اما این گیتارها فاقد سنتر بلاک می باشند. از نمونه های گیتارهای هالوبادی می توان به Gretsch 6120 Chet Atkins و Gretsch White Falcon اشاره کرد.

گیتارهای الکتریک هالوبادی تُن صدای آکوستیک تری نسبت به گیتارهای سمی هالوبادی دارند؛ حتی زمانی که بدون استفاده از آمپلی فایر با گیتار هالوبادی ساز می زنید صدای بلندی از آن می شنوید. این نوع گیتار کمترین میزان کشش صدا، بیشترین استعداد در پذیرش فیدبک و در قسمت فرکانس های بیس، بوم دارترین صدا را در بین گیتارها دارد. این نوع گیتارها با نام “jazz box” هم شناخته می شوند، چرا که گیتاریست های سبک جز به تُن صدای گرم این نوع گیتارها بسیار علاقه دارند. با این حال نباید تصور کنید که گیتارهای هالوبادی برای سبک های heavy rock مناسب نیستند. در کل، گیتارهای هالوبادی مورد علاقه ی موزیسین هایی هستند که به دنبال صدایی گرم و clean هستند (مانند گروه بیتلز که از گیتار Epiphone Casino بسیار استفاده می کردند.)

عوامل مختلفی وجود دارد که صدای نهایی یک گیتار الکتریک را تعیین می کند، اما نوع بدنه اصلی ترین آن هاست. به یاد داشته باشید که بدنه ی ساز مانند پیکاپ نیست که بتوانید آن را عوض کنید، پس قبل از این که اقدام به خرید کنید، حتما تحقیق کنید و ببینید صدایی که به دنبالش هستید را از کدام نوع گیتار می توانید بگیرید.

عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.