هشت دلیل برای مفید بودن گیتار زدن برای سلامتی

گیتار زدن یک نوع رهایی است، راهی برای ایجاد فضایی بین فرد و زندگی پر مشغله ی او. گیتار زدن برای سلامتی روحی شما مفید است و باعث می شود شما حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. از همان اولین آکوردهایی که یاد می گیرید، گیتار برای شما به چیزی تبدیل می شود که دیگر قادر به رها کردنش نیستید.

۱- گیتار زدن یک نوع درمان است

مزیت موزیک درمانی در دنیای امروز بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دارد و بسیاری از سازمان های درمانی در جهان از گیتار زدن برای درمان استرس، تقویت حافظه، تقویت برقراری ارتباط و مهارت های حرکتی و در کل برای کمک به افراد برای مدیریت هرچه بهتر زندگی شان بهره می گیرند.

مدت زیادی ست که گیتاریست ها به این خاصیت درمانی گیتار پی برده اند، چنان که Clark Vogeler عضو گروه Toadies بیان می کند: “اگر من مشکل یا استرس زیادی داشته باشم، گیتار زدن حالم را بهتر می کند و موجب می شود احساس کنم آماده ی رویارویی با هر اتفاقی هستم.”

۲- گیتار زدن برای قلب مفید است

موسیقی درمانی در کشور هلند به شکل گسترده ای استفاده می شود، پس جای تعجبی نیست که گروهی از محققان این کشور درباره ی ارتباط بین تمرین موسیقی و فشار خون به تحقیق و مطالعه پرداخته اند. این محققان روی سه گیتاریست مطالعه کردند و متوجه شدند هر بیماری که روزانه بیش از ۱۰۰ دقیقه به تمرین موسیقی می پردازد، فشار خونش به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند و در مقایسه با کسانی که موسیقی تمرین نمی کنند، ضربان قلبشان پایین تر است.

۳- گیتار زدن خلاقیت شما را افزایش می دهد

چه با گیتار ساخته های خودتان را اجرا کنید و چه قطعات دیگران را، گیتار بیش از هر ساز دیگری باعث شکوفا شدن خلاقیت شما می شود. البته پیانو هم همین قابلیت را دارد. اگر می خواهید در زمینه های مختلف زندگی خود، مثلا نوشتن مقاله برای دانشگاه یا ارائه دادن ایده ها در محیط کار خلاقیت داشته باشید، گیتار زدن حتی برای چند دقیقه می تواند ذهن شما را باز کند و باعث شود ایده های تازه به ذهن شما خطور کند.

همه ی ما به طور ذاتی خلاق هستیم، حتی زمانی که خودمان آن را حس نمی کنیم. گیتار زدن ما را دوباره به خلاقیتمان پیوند می دهد. گیتار زدن باعث می شود ما خود واقعی مان را ابراز کنیم و این موضوع باعث می شود بسیاری از کارها برای ما آسان تر پیش برود. روانشناس معروف، میهای چیک سِنت میهایی، پدیده ای با نام “تچان” را در روانشناسی معرفی کرد که به حالتی اطلاق می شود که شما عمیقا غرق در کار خود می شوید و از آن لذت می برید. گیتار زدن باعث می شود شما به این حالت برسید.

مطالب مرتبط

۴- گیتار زدن آینده ی مغز شما را تضمین می کند

همه ی ما راجع به زوال عقل در پیری شنیده ایم، اما آیا می دانستید گیتار زدن می تواند باعث افزایش سلول های خاکستری مغز شما شود؟ مطالعاتی که روی مغز انسان انجام شده نشان می دهد  گیتار زدن، در کنار سایر سازهای موسیقایی، نه تنها تعداد سلول های خاکستری مغز را افزایش می دهد، بلکه اتصالات بین آن ها را نیز قوی تر می کند.

با بهبود عملکرد مغز، مقاومت شما در برابر زوال عقل در کهنسالی بیشتر می شود. همچنین مطالعه ی دیگری که توسط دانشگاه لوما لیندا انجام شده نشان می دهد که گیتار زدن می تواند موجب کاهش استرس نیز بشود. گیتار زدن وسیله ی ضد پیری فوق العاده ای ست که به بهبود حافظه ی شما کمک می کند.

۵- گیتار زدن تعاملات شما را بهبود می بخشد

گیتار زدن با افراد دیگر و همین که در کنار افرادی باشید که سلیقه ی مشابهی با شما دارند باعث بهبود حال روانی شما می شود. این کار همچنین باعث می شود شما ارتباطات تازه ای با افراد جدید برقرار کنید و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشید. اگر بتوانید با کسانی که مانند شما علاقه ی شدید به موزیک دارند ارتباط برقرار کنید و با آن ها موزیک اجرا کنید، یا حتی به موزیک گوش کنید یا راجع به آن به گفت و گو بپردازید، باعث هرچه بهتر شدن ارتباطات شما و در نتیجه بهبود سلامت روانی شما می شود.

۶- گیتار زدن به ابراز احساساتتان کمک می کند

همه ی ما در شرایطی گیر افتاده ایم که بیان احساسمان به صورت جملات سخت باشد، اما بسیاری از گیتاریست ها با گیتار زدنشان راهی برای نشان دادن احساسشان پیدا کرده اند. به گفته ی بعضی از گیتاریست ها، در هنگام گیتار زدن احساس خشم، استرس و ناراحتی از بدن و فکر شما خارج می شود.

برای بسیاری از افراد، گیتار زدن روشی برای نشان دادن نقطه نظرات، احساسات و ترس هاست… شما می توانید این احساسات را به ریف ها و آکوردهای گیتار تبدیل کنید و آن ها را به شکلی بیان کنید که کلمات عاجز از ادای آن هستند. Jeff Loomis عضو گروه Arch Enemy در این باره این طور می گوید: “من همیشه آدمی خجالتی و بسیار کم حرف بوده ام. در تمام این دوران گیتار زدن راه بیان احساساتم به دیگران بوده است”.

۷- گیتار زدن اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

یاد گرفتن نواختن گیتار می تواند تاثیر بسیار مثبتی روی اعتماد به نفس شما داشته باشد. در حین یادگیری گیتار و سعی در بهبود عملکرد تان، احتمالا این فرصت برای شما پیش می آید که جلوی خانواده یا دوستانتان به گیتار زدن بپردازید.

گیتار زدن جلوی دیگران شاید در ابتدا کمی دلهره آور باشد، اما باعث می شود شما بتوانید احساسات خودتان را جلوی جمع ابراز کنید و خلاقیت تان را نشان دهید. این مسئله می تواند شما را در کار و درستان نیز کمک کند، چرا که ساز زدن جلوی دیگران توانایی ارائه دادن مطالب را در شما بالا می برد که این موضوع، حرف زدن در جلوی جمع را هم شامل می شود.

در نهایت، هرچه بیشتر نوازندگی گیتار خود را بهبود دهید، اعتماد به نفس شما نیز بالاتر خواهد رفت. این موضوع باعث می شود شما رضایت بیشتری از خودتان داشته باشید که این نکته در مبارزه با بیماری های روانی بسیار مهم است.

۸- گیتار زدن باعث می شود حس کنید عضوی از یک مجموعه ی بزرگتر هستید

تا به این جای متن حتما به خوبی از مزیت های گیتار زدن برای سلامت روان مطلع شده اید. اما شاید بهترین بخش آن ارتباطی باشد که ما با دیگران برقرار می کنیم. یکی از بزرگترین نکات ساخت و اجرای موسیقی این است که باعث ارتباط افراد با یکدیگر می شود. مهم نیست در کجای جهان گیتار می زنید، حتی مهم نیست که آیا به تنهایی گیتار می زنید یا به همراه یک گروه؛ مهم این است که بدانید شما عضوی از یک خانواده ی بزرگ هستید.

منبع musicradar
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.