پنج دلیلی که باعث می شود میکس های شما مانند موزیک های حرفه ای صدا ندهند

آیا گوش کردن به موزیک های مورد علاقه تان و مقایسه ی آن ها با میکس هایی که انجام داده اید شما را ناراحت می کند؟
در موزیک هایی که گوش می دهید تمام صداها پر حجم هستند اما ترک های شما؟ هنوز فاصله ی زیادی با ترک های حرفه ای دارند.
شاید میکس هایی که انجام می دهید نسبت به پارسال پیشرفت زیادی داشته باشند اما هنوز با حرفه ای شدن فاصله دارند و شما نمی دانید چگونه باید این فاصله را از بین ببرید.

آیا این جملات برایتان آشناست؟

در این مقاله به پنج موضوع اشاره خواهیم کرد که باعث می شود میکس های شما مانند میکس هایی که افراد حرفه ای انجام می دهند صدا ندهند. اگر این مشکلات را برطرف کنید خواهید دید که با چه سرعتی می توانید فاصله ی کیفیت میکس هایتان را با ترک های حرفه ای کم کنید.

۱- تصمیمات شما متناسب با مشکلات میکس نیستند

روی کاغذ، میکس کردن کار راحتی است و شما تنها کافیست چند کار انجام دهید:

 • به چیزی که اسپیکرها پخش می کنند گوش دهید
 • مشکل را پیدا کنید
 • ببینید چگونه باید آن مشکل را برطرف کرد
 • همین کار را برای دیگر صداها تکرار کنید

اما مشکل کجاست؟ مشکل این است که بسیاری از ما این پروسه را به درستی انجام نمی دهیم.
بسیاری از ما به جای انجام این کارها، روی وکال از فیلتر high-pass استفاده می کنیم چون فکر می کنیم حتما این کار باید انجام شود. بسیاری از ما برای تمام میکس ها از تنظیمات از پیش آماده شده ی پلاگین ها استفاده می کنیم.
بعضی از این تصمیمات ممکن است در مواقعی موجب بهبود کیفیت کار شود اما در بعضی مواقع دیگر ممکن است همین تصمیمات کیفیت کار را خراب کند. شما نباید برای تمام کارهایتان از یک سری تنظیمات پیش فرض استفاده کنید، چرا که هیچکدام از این تنظیمات بر اساس چیزی که شما از اسپیکرها می شنوید ایجاد نشده اند.
اضافه کردن پلاگین ها به پروژه حس خوبی به ما می دهد، چرا که فکر می کنیم با اضافه کردن هر کدام از پلاگین ها پیشرفتی در پروسه ی میکس ایجاد می کنیم. ذهن ما هم عاشق میانبر زدن در کارهاست. ما به طور ناخودآگاه از هر کاری که ما را به سمت تنبلی سوق دهد استقبال می کنیم، کارهایی که باعث می شوند به خوبی از گوش هایمان استفاده نکنیم و صداها را به درستی گوش ندهیم.
اما تنها اتخاذ تصمیمات درست برای میکس کردن یک قطعه کافی نیست. دوری کردن از تصمیمات اشتباه هم به همان اندازه مهم است.
راه حل این مشکل ساده است:
هر تصمیمی که شما در پروسه ی میکس می گیرید باید پاسخی باشد به چیزی که از اسپیکرهایتان می شنوید.
هر وقت که می خواهید پلاگینی را به پروژه اضافه کنید از خودتان بپرسید که چرا دارید این کار را انجام می دهید؟ اگر پاسخی که برای این سوال پیدا می کنید بر اساس چیزی که می شنوید نبود از اضافه کردن آن پلاگین صرف نظر کنید.

۲- اتاقی که در آن میکس می کنید شما را گمراه می کند

اگر صدایی که می شنوید دقیق نباشد چه اتفاقی می افتد؟ اگر آن صدا به هر شکلی رنگ شده یا دیستورت شده باشد چه اتفاقی می افتد؟ اگر این صدا واقعا آن چیزی نباشد که در میکس اتفاق می افتد چه خواهد شد؟
در این حالت شما تصمیمات اشتباهی خواهید گرفت.
نتیجه؟
میکس هایی که انجام می دهید در استودیوی خودتان خوب صدا می دهند اما در هر جای دیگری با مشکل مواجه می شوند.
به همین خاطر است که زنجیره ی مانیتورینگ شما حتما باید به شکل درستی ساخته شده باشد.
این کار را با قرار دهی درست مانیتورها و ایجاد یک پوزیشن مناسب برای آن ها شروع کنید. سپس در اتاقتان از تجهیزات آکوستیک استفاده کنید. در آخرین مرحله هم می توانید از نرم افزارهایی مانند Sonarworks Reference 3 که مشکلات آکوستیک اتاق را برطرف می کنند استفاده کنید.

۳- ضبط ها، تنظیم و اجراهایی که ضبط کرده اید کیفیت چندانی ندارند

فکر می کنید چرا ترک هایی که مهندسان میکس حرفه ای آن ها را میکس کرده اند بسیار خوب صدا می دهند؟
بخش زیادی از این مسئله به این خاطر است که این ترک ها خوب تنظیم شده اند، خوب ضبط شده اند و نوازندگی ها و اجراهایی که در این ترک ها انجام شده بی نقص هستند.
این گونه ترک ها معمولا نیاز به میکس آنچنانی ندارند. در حقیقت در بیشتر مواقع میکس این ترک ها تنها یک کار فرمالیته است.
روی چند مرحله ی ابتدایی ساخت موزیکتان تمرکز کنید. از این که مشکلات را در مراحل ابتدایی نادیده بگیرید و فکر کنید آن ها را می شود در پروسه ی میکس برطرف کرد پرهیز کنید. هرچه ترک شما پیش از پروسه ی میکس خوب صدا بدهد باعث می شود تا میکسی که روی آن انجام می شود نیز کیفیت بهتری داشته باشد. این بحث شاید به جذابیت صحبت راجع به تکنیک های میکس و پلاگین ها نباشد اما تاثیر آن بیشتر از هر چیز دیگریست.

مطالب مرتبط

۴- سلیقه ی میکس شما هنوز خوب نیست

تمام ما ابزارهای مشابهی در اختیار داریم و تکنیک های میکس بسیار زیادی هم وجود دارد. مهمترین نکته این است که بدانید چه موقعی باید از آن ها استفاده کنید و این کاملا به سلیقه ی شما بستگی دارد. برای این که بتوانید میکس های سطح بالایی بسازید باید سلیقه تان را بهبود دهید.
بهترین راه برای بهبود سلیقه ی میکس، گوش دادن به ترک های موسیقی است. شما لازم نیست چیزی کشف کنید؛ ترک های سطح بالای بسیاری زیادی در دسترس شما قرار دارد و تنها کافیست به آن ها خوب گوش کنید. موزیک های مختلفی را از تمام دوره ها و تمام ژانرها بررسی کنید، موزیک های مختلف، نه فقط موزیک هایی که محبوب شده اند. با این کار شما سلیقه ی خودتان را پیدا می کنید و می فهمید ترک های خوب چطور صدا می دهند. بعد از این مرحله فقط کافیست از ابزاری که در دست دارید و تکنیک هایی که بلد هستید استفاده کنید تا به صدایی که مد نظرتان هست برسید.

۵- شما زمان بیشتری نیاز دارید

باب پاور که یک مهندس میکس برنده ی جایزه ی گرمی است اخیرا اذعان کرده که میکس هایش در طول دهه ی گذشته به شکل چشمگیری بهبود پیدا کرده اند. باب پاور حدود چهل سال است که کار میکس انجام می دهد.
برای بالا بردن کیفیت میکس هیچ چیزی نمی تواند جایگزین زمان و کسب تجربه شود. اگر کیفیت کارهایتان آن چیزی نیست که انتظارش را داشته اید نا امید نشوید. به تلاش تان ادامه دهید و مطمئن باشید که میکس هایتان قطعا در طول زمان بهتر خواهد شد.
توجه داشته باشید که هیچ نقطه ی پایانی در این راه وجود ندارد. همیشه می توانید برای بهتر کردن کیفیت کارهایتان تلاش کنید. مهمترین نکته این است که از پیشرفت هایتان انگیزه بگیرید تا بتوانید به راهتان ادامه دهید.
به میکس هایی که سال های پیش انجام داده اید گوش کنید. ببینید از کجا شروع کرده اید و الان کجا هستید. از پیشرفتی که در این مدت بدست آورده اید انگیزه بگیرید. وقتی از کارهایتان ناامید می شوید، انجام این کار می تواند اشتیاق شما را دوباره شعله ور کند.

کم کردن فاصله با موزیک های حرفه ای

اگر موزیک هایتان هنوز مانند افراد حرفه ای صدا نمی دهد ناامید نشوید.
فعلا سعی کنید این کارها را در میکس هایتان عملی کنید. با انجام این کارها خواهید دید که فاصله ی کیفیت کارهایتان با موزیک های حرفه ای تا چه حدی کاهش پیدا خواهد کرد.
به تلاش تان ادامه دهید، قطعا نتیجه ی آن را خواهید دید.

منبع theproaudiofiles
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. محمد می گوید

  عالی

 2. musife می گوید

  ممنون از شما و مقالتون

 3. AMIRHOSIEN می گوید

  بسیار انگیزشی و مفید بود ممنون از شما