ده ویژگی جدید Cubase 10 که شاید از آن ها بی اطلاع باشید

تکنولوژی کامپیوتر با سرعت بسیار بالایی در حال حرکت است. در صنعتی که عمر محصولات با ماه ها سنجیده می شود، ۳۰ سال مانند ابدیت می ماند.
۳۰ سال است که Cubase در بازار نرم افزارها حضور دارد. این نرم افزار در ابتدا برای پلتفرم Atari ST در سال ۱۹۸۹ عرضه شد. در آن زمان کیوبیس به شکلی طراحی شده بود که به موزیسین ها اجازه بدهد سخت افزارهای MIDI را sequence کنند، عملی که نسخه ی حال حاضر کیوبیس هم در آن فوق العاده عمل می کند. در طول چند سال کیوبیس قابلیت ضبط صدا را در دسترس قرار داد و در نهایت فرمت VST را برای افکت ها و اینسترومنت ها توسعه داد.
این پیشرفت مدام در نسخه ی Cubase Pro 10 که به تازگی عرضه شده هم دیده می شود و تقریبا در تمام بخش های نرم افزار پیشرفت هایی را شاهد هستیم.

۱- واقعیت مجازی Steinberg

اگر این دنیا برای شما کافی نیست، شاید تمایل داشته باشید موزیک تان را به دنیای واقعیت مجازی پرتاب کنید. به لطف اضافه شدن مجموعه ی پروداکشن واقعیت مجازی Steinberg، شما می توانید از ابزارهای حرفه ای برای ساخت محتوا برای بازی ها و ویدیوهای واقعیت مجازی استفاده کنید. این ویژگی های واقعیت مجازی شامل یک third order Ambisonics bus، کانکتور HMD برای head tracking و یک Binauraliser یکپارچه می شود. همچنین یک VR panner در VST Multipanner وجود دارد.

۲- پشتیبانی از MPE

نسخه های Cubase Pro و Artist هم اکنون از استاندارد جدید MPE MIDI برای سازگاری با میدی کنترلرهای مدرن پشتیبانی می کنند. با MPE، مخفف MIDI Polyphonic Expression، پیام هر نت به یک کانال میدی مجزا منتقل می شود و در مجموعه ای از کانال های ‘Per-Note’ جریان پیدا می کند. پیش از MPE، کنترل هایی مانند pitchbend و دیگر پیام های تغییر کنترل روی تمام نت های یک کانال میدی اعمال می شد. MPE این محدودیت را از میان بر میدارد و استفاده از متدهای جدید اکسپرشن را، برای مثال کیبورد Seaboard از Roli یا Continuum Fingerboard از Haken میسر می سازد.
Cubase 10 به صورت اتوماتیک رایج ترین کنترلرهای MPE را شناسایی می کند و دارای پریست هایی که دارای MPE فعال هستند برای Retrologue و Padshop می باشد.

۳- بهبود ویرایش برای تصویر

کیوبیس حالا می تواند یک مُد ‘Video Follows Edit’ را به کار بگیرد که دقیقا همین کار را انجام می دهد، یعنی ویدیو را برحسب پوزیشن فعلی هر نت MIDI یا محدوده ی audio آپدیت می کند. این ویژگی قطعا کسانی که موسیقی متن می سازند یا کار صداسازی انجام می دهند را تحت تاثیر قرار می دهد. این ویژگی فقط در نسخه ی PRO وجود دارد.

۴- پشتیبانی از AAF

کسانی که با کاربران نرم افزار Pro Tools همکاری می کنند، باید بدانند که Cubase Pro 10 حالا امکان ایمپورت و اکسپورت کردن فرمت پروژه ی AAF را مهیا کرده است. پشتیبانی از OMF در نسخه ی قبلی هم وجود داشت و خیلی از افراد منتظر پشتیبانی نرم افزار از فرمت AAF بودند. AAF فرمتی است که این روزها بیشتر افراد ترجیح می دهند.

۵- آپشن های جدید در منویی که با راست کلیک باز می شود

در کیوبیس قدیمی وقتی روی یک کلیپ، راست کلیک می کردید منویی باز می شد که لازم بود آن را اسکرول کنید؛ اگر آن منو را با منوی جدیدی که در نسخه ی Pro 10 وجود دارد مقایسه کنید به نظر می رسد منوی قدیمی خیلی طولانی و بی پایان است. هم اکنون این منو بسیار منطقی تر طراحی شده است. برای مثال، وقتی روی یک فایل audio کلیک می کنید می بینید که آپشن های پردازشی در بالای منو قرار گرفته اند، چون بیشترین استفاده را دارند.

۶- طراحی ظاهری

تقریبا تمام وجوه اینترفیس کیوبیس در نسخه ی جدید آپدیت شده است. بسیاری از پنجره های ادیتور باز طراحی شده اند تا وضوح بیشتری داشته باشند. این ویژگی بیشتر برای کاربرانی ملموس خواهد بود که از نمایشگرهای HiDPI 4K یا Retina استفاده می کنند و رزولوشن بالاتر ظاهر گرافیکی نرم افزار آن ها را خوشحال خواهد کرد.

۷- بهبودهای اینترفیس گرافیکی پلاگین ها

حالا که از بهبودهای ظاهری نرم افزار صحبت کردیم، باید اشاره کنیم که توسعه دهندگان Steinberg هم بهبودهایی را در ظاهر گرافیکی پلاگین های موجود در نرم افزار ایجاد کرده اند. Magneto ،REVerence ،Bitcrusher ،Studio EQ ،Cloner تمام این پلاگین ها ظاهر جدیدی پیدا کرده اند.

۸- منوی رنگ بندی جدید

امکان کنترل کردن بخش های زیادی از اینترفیس Cubase Pro 10 هم برای شما فراهم شده است. کیوبیس همیشه به کاربرانش اجازه داده رنگ کلیپ هایی که در یک ترک وجود دارند را تعیین کنند. آن ابزاری که شبیه به سطل رنگ بود دیگر در قسمت toolbar دیده نمی شود اما شما می تواند با تغییر تنظیمات آن را نمایان کنید. پنجره ی Colorize حالا تا زمانی که شما خودتان آن را نبندید باز می ماند.

۹- Latency Monitor

Latency monitoring حالا قابلیت فعال شدن برای کانال های MixConsole را دارد، یک یادآوری مداوم از تاثیر هر افکت روی زمان بندی کلی. بالای panner هر کانال، یک latency monitor قرار گرفته است و شما می توانید یک پنل Channel Latency Overview را باز کنید تا دقیقا ببینید چه مقدار دیلی به وسیله ی هرکدام از پلاگین هایی که روی کانال اضافه کرده اید ایجاد می شود.

۱۰- ویژگی های جدید دیگری هم وجود دارد…

ویژگی های فوق العاده ی دیگری هم به Cubase 10 اضافه شده که در این مقاله فرصت اشاره به تمام آن ها را نداریم، فقط اشاره ی کوتاهی به برخی از آن ها می کنیم. برای مثال، بیست impulse response جدید خیره کننده از یونیت های vintage reverb برای REVerence وجود دارد. بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که Steinberg پشتیبانی از فرمت های صوتی ۳۲bit integer و ۶۴bit را هم اضافه کرده است. Steinberg همچنین وعده داده است که سازگاری و یکپارچگی گسترده تری بین کیوبیس و پلاگین های ساپورت کننده ی ARA مانند Melodyne را ارائه خواهد داد.

منبع musicradar
عضویت در خبرنامه تهران ملودی
عضو خبرنامه ما شوید و مطالب و پیشنهادات ویژه ما را در ایمیل خود دریافت کنید.
نگران نباشید! هر زمان مایل باشید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.